Saulėgrąžų aliejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Saulėgrąžų aliejus

Saulėgrąžų aliejus – augalinis aliejus, gaunamas iš saulėgrąžų sėklų. Plačiai naudojamas maisto gamyboje (kepimui, salotų, konservų užpilams). Pramoninė šio aliejaus gamyba 1835 m. pradėta Rusijos imperijoje, dabar pagrindiniai saulėgrąžų aliejaus gamintojai pasaulyje yra Rusija ir Ukraina. Tai populiariausias Lietuvoje naudojamas aliejus.

Aliejaus tankis esant 10 °C temperatūrai yra 920–927 kg/m³, užšąla esant -16–19 °C. 48–74 % aliejaus sudaro lininė rūgštis (ω−6 riebalinė rūgštis), 14–40 % aliejinė rūgštis (ω−9 riebalinė rūgštis), 4–9 % palmitinė rūgštis, 1–7 % stearinė rūgštis. 100 g saulėgrąžų aliejaus energetinė vertė – 3,699 kJ (884 kcal).

Saulėgrąžų aliejus pasižymi palyginti nedideliu sočiųjų riebalų kiekiu ir ženklia vitamino E dalimi. Šis aliejus neturi savito prieskonio ar aromato, todėl nepakeičia maisto skonio savybių. Rafinuotas saulėgrąžų aliejus tinkamas aukštoje temperatūroje ruošiamiems patiekalams, o nerafinuotas – šaltiems ar labai nekaitinamiems patiekalams, turi ryškesnį prieskonį ir spalvą.