Sauer 38H

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sauer 38H
Tipas savitaisis pistoletas
Konstruktorius Hans Zehner
Šalis Vokietijos vėliava Vokietija
Sukurtas 1937
Gamintas 1938-1945 m.
pagaminta ~200 000 vnt.
J. P. Sauer & Sohn
Naudotas 1939-1945
Naudotojai Vokietijos vėliava Vokietija
Kalibras, mm 7,65 mm
Šovinys, mm 7,65×17 mm SR
Svoris, kg 0,705 (tuščias)
Ilgis, mm 171
Vamzdžio ilgis, mm 83 (SP 2340, SP 2009, SP 2022)

91 mm (SPC 2009)

Pradinis greitis, m/s 274
Taikymo tolis, m 50
Dėtuvė 8 šov.

Sauer 38H – mažas 7,65 mm kalibro vokiškas savitaisis pistoletas, gamintas Vokietijoje nuo 1938 m. iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Gamintojas buvo kompanija J. P. Sauer & Sohn, tada įsikūrusi Zūlyje (Vokietija). Raidė H prie skaičiaus reiškia, pagal vienus, vok. Hahn 'gaidukas', pagal kitus – vok. Heer 'armija'.

Sauer kompanija sukūrė modelį 38H iš savo ankstesniųjų savitaisių pistoletų. Kurdama naują pistoleto modelį Sauer kompanija konkuravo komercinėje rinkoje su tokiomis kompanijomis kaip Mauser ir Walther. Prasidėjus karui daugelį šių pistoletų nupirko įvairios Vokietijos policijos organizacijos. Tokie pistoletai būdavo žymimi tų organizacijų įspaudais.

Sauer 38H pistoletai, skirti nacistų valdininkams, dažnai būdavo puošiami graviruotėmis, dramblio kaulo rankenų šoneliais, o dažnai ir aukso inkrustacijomis. Pvz., 2004 m. rugsėjį Rock Island Auction Company pardavė Sauer 38H (numeris 363573, priklausė Zepui Ditrichui), už 43 125 JAV dolerius.

Pistoletai Sauer 38H buvo gaminami trijų pagrindinių modelių:

  • Pirmojo modelio vamzdžio apgaubo kairiajame šone yra įrašas „JP Sauer und Sohn“.
  • Antrojo modelio pistoletai turi tik įrašą „CAL 7,65“.
  • Trečiojo modelio pistoletai neturi saugiklio ir nutaisymo svirtelės.

Artėjant karo pabaigai ginklus ėmė gaminti kuo paprastesnius, kad jų gamyba būtų spartesnė ir pigesnė. Taip 38H pistoletai turėjo paprastesnius įrašus, grubesnę apdailą, neturėjo saugiklio ant vamzdžio apgaubo. Nežiūrint to vėlyvieji pistoletai buvo normaliai veikiantys. Pistoletai, pagaminti prieš pat 1945 m. balandį, kai gamyklą užėmė Sąjungininkai, dažnai buvo gaminami iš dalių nesutampančiais serijiniais numeriais, su prasta apdaila.

Pistoleto Sauer 38H dvasią perėmė SIG Sauer kompanijos pistoletai SIG P232 ir SIG P230, irgi turintys panašią vidinę konstrukciją, nejudamą vamzdį ir nutaisymo svirtelę. Gerą pistoletų Sauer 38H kokybę rodo tai, kad jų savininkai juos naudoja iki šiol. Dažniausias remontas – jų rankenų šonelių pakeitimas.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

H raidė pistoleto pavadinime reiškia tai, kad pistolete naudojamas vidinis gaidukas, o ne šaunamasis mechanizmas su skiltuvu, koks buvo ankstesniuose Sauer modeliuose.

Kiti pistoleto požymiai yra:

  • tradicinis dvigubo veikimo šaunamasis mechanizmas,
  • vienaeilė dėtuvė,
  • spyruoklė, supanti nejudamą vamzdį.

Revoliucinis šio pistoleto bruožas buvo pirmą kartą panaudota gaiduko atleidimo svirtelė, kuri leido atlaužtą (užvestą) gaiduką saugiai grąžinti į neveiksmingą padėtį. Pistolete Sauer 38H gaiduką buvo galima atleisti bet kuriuo metu, kad pistoletas būtų saugiai nešiojamas. Šios gaiduko atleidimo svirtelės prireikė todėl, kad šio pistoleto gaidukas buvo vidinis.

Vamzdžio apgaubo gale kyšantis mažas kaištelis[1] rodo, kad šovinio lizde yra šovinys. Laikant rankoje pistoletą nykščio brūkštelėjimu galima sužinoti, kad lizde yra šovinys.

Kitas tam laikotarpiui pažangus ypatumas buvo dėtuvės saugiklis – įtaisas, kuris blokuoja nuleistuką, kai iš pistoleto išimama dėtuvė.

Beveik visi šiuolaikiniai SIG Sauer kompanijos gaminami pistoletai (įskaitant labai populiarius SIG P226), turi gaiduko atleidimo svirtelę. Daugelio dabartinių SIG Sauer pistoletų valdymo įtaisai yra beveik tose pačiose vietose kaip ir pistolete Sauer 38H.

Pistoleto Sauer 38H rankenos šoneliai bakelitiniai. Dėl senėjimo šie šoneliai dažnai skeldi ir trupa. Visi originalūs šoneliai turėjo įrašus SUS, kurie reiškė Sauer und Sohn ir buvo kairėje pusėje kaip ir dėtuvės išėmimo mygtukas. Iki šiol išlikę Sauer 38H retai turi originalius sveikus šonelius.

Pistoletai Sauer 38H paprastai naudoja 7,65×17 mm SR (.32 ACP) šovinius, nors kai kurie egzemplioriai pritaikyti šoviniams 9×17 mm (.380 ACP) ar 5,6×15 mm R (.22 LR).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]