Samuel van Hoogstraten

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Samiuelio van Hogstrateno autoportretas (apie 1647 m., Ermitažas, Sankt Peterburgas)

Samiuelis van Hogstratenas (ol. Samuel van Hoogstraten, 1627 m. rugpjūčio 2 d., Dordrechtas – 1678 m. lapkričio 19 d., ten pat) – XVII a. Nyderlandų tapytojas, piešėjas, grafikas, meno teoretikas, literatas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Samiuelis van Hogstratenas gimė 1627 m. rugpjūčio 2 d. Dordrechte. Jis buvo vyriausias iš 7 Dirck van Hoogstraten ir Maeiken de Coninck vaikų. Jo tėvai buvo menonitai, tėvas Dirkas buvo pasiturintis sidabro gaminių meistras ir tapytojas. Iš pradžių Samiuelis buvo apmokytas piešimo ir graviravimo pas tėvą iki jo mirties 1640 m. Po to Samiuelis van Hogstratenas 1642 m. įstojo mokytis kelerius metus pas Rembrantą Amsterdame. 1648 m. Van Hogstratenas dokumentuotas grįžęs į Dordrechtą. 1644 m. datuojamas pirmas žinomas Van Hogstrateno paveikslas. Ankstyvoji dailininko kūryba labai artimai sekė Rembranto maniera. Jis Amsterdame susipažino su įvairiais dailininkais, tarp kurių Filipsas Koninkas ir Karelas Fabricijus. 1649 m. Van Hogstratenas pradėjo publikuoti savo poezijos kūrinius Dordrechte. 1650 m. publikavo savo romaną „Gražioji Rosalin“. Jis buvo susijęs su princų Oraniečių aplinka. Dedikavo ditirambus Miunsterio taikos sudarymo, Vilhelmo II mirties ir Vilhelmo III gimimo progomis. Žinoma, kad Van Hogstratenas nutapė keletą Oraniečių dvaro asmenybių portretų.

1657 m. Van Hogstratenas jau buvo gerai žinomu tapytoju, jis gavo užsakymą nutapyti grupinį Olandijos monetų kalyklos valdytojų portretą. Hogstratenas dirbo daugelyje žanrų, daug eksperimentavo su perspektyviuoju ir šviesos vaizdavimu. Apie 1650-ųjų vidurį jis atidarė savo mokyklą Dordrechte. 1662 m. Van Hogstratenas iškeliavo į Londoną, kur tikriausiai tikėjosi gauti užsakymų iš atstatytos karaliaus Karolio II monarchijos dvaro. Van Hogstratenas paliko Angliją po 1666 m. didžiojo Londono gaisro ir 1668 m. buvo dokumentuotas Hagoje. Svarbiausiu to meto Van Hogstrateno užsakymu buvo 8 portretų serija, sukurta Nyderlandų generolo Maerten Pauw šeimai. 1671 m. dailininkas įsigijo namą Dordrechte, užėmė provosto postą Olandijos monetų kalykloje. Jo sveikata buvo labai suprastėjusi ir jis beveik nebetapė šiais vėlyvaisiais metais. Samiuelis van Hogstratenas mirė 1678 m. lapkričio 19 d. Dordrechte. Prieš pat mirtį jis publikavo savo kapitalinį meno teorijos veikalą Inleyding tot de hooge schoole der schilderkonst, anders de zichtbaere werelt („Įvadas į tapybos arba vizualaus pasaulio mokymą“), kuris dar įdomus tuo, kad jame pateiktas kritiškas amžininko požiūris į Rembranto kūrybą.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg
  • From Rembrandt to Vermeer: 17th-Century Dutch Artists. Sud. Turner, Jane. Macmillan Reference, 2000, p. 169-174
  • wga.hu