Sam Harris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sam Harris

Sam Harris (g. 1967 m.) – JAV filosofas ir rašytojas, išgarsėjęs savo religijas kritikuojančia knyga „Tikėjimo pabaiga“ (The End of Faith, 2004 m.), laimėjusia PEN/Martha Albrand Award apdovanojimą, taip pat trumpute, vos 31 puslapio laiško formos knygele „Laiškas krikščionių tautai“ (A Letter to a Christian Nation, 2006 m.) bei „Moraliniu reljefu“, (The Moral Landscape, 2010 m.).

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Susilaukęs intensyvios savo knygų kritikos iš tikinčiųjų žmonių ir religinių organizacijų, Sam Harris savo gyvenimo detales atskleidžia labai atsargiai.[1] Paties teigimu, rašytojas augo kvakerio tėvo ir žydės motinos šeimoje. Vaikystėje atsisakė dalyvauti Bar micva apeigose. Stanfordo universitete studijavo anglų kalbą, tačiau studijas metė pradėjęs vartoti Ecstasy. Tuo metu labai domėjosi religijomis, ypač budizmu, bei meditacija. Paties teigimu, perskaitė šimtus religinių knygų.[1]

Po 11 metų petraukos vėl grįžo į Stanfordo universitetą, kur baigė filosofijos bakalauro studijas. Šiuo metu studijuoja neuromokslų doktorantūrą Kalifornijos universitete. Taip pat rašo straipsnius į Washington Post, Los Angeles Times, Boston Globe ir The Times. Dalyvauja įvairiose televizijos laidose.

Susituokęs su Annaka Harris. Su ja susilaukė dukrelės.

Pažiūros[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sam Harris aktyviai pasisako ne tik prieš jo nuomone žalingą religijų įtaką bei religinį fundamentalizmą, bet ir prieš toleranciją šiems dalykams. Jo nuomone, daugelyje kultūrų egzistuojantis tabu su religija susijusių dalykų kvestionavimui daro didelę žalą civilizacijai. Religiją Harris mato kaip trukdį siekti progresyvesnės moralės, pasaulėžiūros ir dvasingumo.

Pats rašytojas yra sekuliarusis humanistas.

Taip pat, Sam Harris žavisi žmogaus dvasingumo siekiu ir meditacija, tiki, kad meditacija padeda pasiekti tam tikrą dvasingesnę būseną. Tačiau tą būseną laiko materialia smegenų būsena, o ne kažkuo mistišku, bei mano, kad ją galima ir reikėtų tirti moksliškai.

Kontroversija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sam Harris yra neretai kaltinamas netolerancija tikėjimui, „fanatišku sekuliarizmu“, kuris, kaltintojų nuomone, yra toks pats žalingas, kaip ir religinis fundamentalizmas.[2] Taip pat didelės kontroversijos susilaukia rašytojo pritarimas kankinimų naudojimui tardymuose karo metu. Iš kai kurių laisvamanių Sam Harris susilaukia kritikos dėl žavėjimosi rytietišku dvasingumu, pavyzdžiui, Meera Nanda savo straipsnyje „Spirited Away“ New Humanist Magazine žurnale teigia, jog jam nepavyksta pritaikyti tų pačių kriterijų rytų religijoms, kokius jis taiko krikščionybei ir islamui.[3]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 Washington Post: Atheist Evangelist (ang.)
  2. Blind Faith: Sam Harris Attacks Islam
  3. Meera Nanda. Spirited Away. New Humanist Magazine