Salina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vaizdas į Saliną iš Lipario. Artimoji viršūnė – Fossa delle Felci.

Salina (it. Salina) – sala Lipario salyne, kuris yra šiauriau Sicilijos (Viduržemio jūra) ir priklauso Italijai. Ši sala yra antroji pagal dydį Lipario salose. Saloje dabar gyvena apie 4 tūkst. žmonių.

Salinoje yra trys komunos: Santa Marina rytiniame krante, Malfa šiauriniame, o Leni – pietvakarių. Nuo Leni einant link jūros yra Valdichiesa ir Rinella kaimai. Mažesni kaimai yra Capo Faro, Pollara ir Lingua.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salinos plotas yra 27 km². Sala įtraukta į Pasaulio paveldo sąrašą dėl savo reikšmės vulkanologijai. Salą sudaro 6 ugnikalniai: seniausi yra vietose Pizzo di Corvo, Monte Rivi ir netoli Capo Faro, bet jie morfologiškai sunkiai atpažįstami. O ugnikalniai Monte Fossa delle Felci (968 m, aukščiausia salyno viršūnė) ir Monte dei Porri (886 m) yra puikiai išlikę.

Paskutinis išsiveržimas Salinoje vyko prieš 13 tūkst. metų vakarinėje salos dalyje ir sudarė pusapvalį Polaros kraterį. Ugnikalnio aktyvumas buvo daugiausia sprogstamasis, išsiveržimo metu susidarė didžiuliai pemzos klodai.

Saloje išlikęs šioks toks endogeninis povulkaninis aktyvumas – „burbuliavimas“ ir karštieji šaltiniai Pertuse (Pertuso). Burbuliavimas būdingas vietovei ties Rinella, kur jį sukelia po vandeniu besiveržiančios dujos (sieros vandenilis) ir garai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]