SETI

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

SETI (angl. Search for Extra-Terrestrial Intelligencenežemiško intelekto paieška) – bendras pavadinimas įvairiems nežemiško intelekto paieškos projektams. Bendras jų bruožas paprastai yra nežemiškos kilmės signalų (radijo ir pan.) ieškojimas, kaip pagrindinis metodas.

Pirmąjį šiuolaikinį SETI eksperimentą 1960 m. įvykdė Frenkas Dreikas, Dreiko lygties autorius, ir pavadino jį Ozmos projektu (Project Ozma). Jis naudojo 25 m. diametro radioteleskopą, kuriuo tyrė Banginio Tau ir Eridano Epsilon žvaigždes.

1980 m. Karlo Sagano iniciatyva buvo įkurta nevalstybinė organizacija „Planetinė bendruomenė“ (Planetary Society), kurios vienas iš pagrindinių tikslų buvo nežemiškos gyvybės paieška.

Vėliau buvo vykdoma daug įvairių panašių projektų, tarp jų ir 1999 m. pradėtas „SETI namuose“ (SETI@home), kur kiekvienas norintis galėdavo iš interneto parsisiųsti specialią programą ir ji automatiškai analizuodavo dalį duomenų bei analizės ataskaitas siųsdavo į centrą. Iš viso jame dalyvavo virš 5 milijonų kompiuterių iš daugiau nei 200 šalių. SETI@home taip pat rėmė Planetinė bendruomenė.

Nors dauguma SETI programų signalų ieškodavo radijo spektre, kai kurios bandė tai daryti ir optiniame. Buvo imta prielaida, kad nežemiškos protingos būtybės gali siųsti signalus lazerio pagalba. Ši idėja pirmą kartą publikuota britų žurnale Nature, o pirmasis paieškos projektas neilgą laiką vykdytas 1980 m. Tarybų Sąjungoje.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]