Rukų evangelikų liuteronų bažnyčia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Rukų bažnyčia)

Koordinatės: 55°10′56.21″ š. pl. 21°48′28.65″ r. ilg. / 55.1822806°š. pl. 21.8079583°r. ilg. / 55.1822806; 21.8079583

Rukų evangelikų liuteronų bažnyčia
Tikėjimo srovė liuteronai
Savivaldybė Pagėgių rajonas
Gyvenvietė Rukai
Adresas Nemuno g. 2
Pastatyta 1886
Stilius plytų mūras

Rukų evangelikų liuteronų bažnyčia – bažnyčia, stovinti Rukų kaime, 8 km į šiaurės vakarus nuo Pagėgių, prie Šilutės-Pagėgių kelio, Eisros ir Kamonos santakos.

Bendri maldos namai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šios bažnyčios patalpomis kartu naudojasi Rukų evangelikų liuteronų parapijos ir Telšių vyskupijos Rukų Šv. Antano Paduviečio katalikų parapijos tikintieji.[1]

Pastaruoju metu vietos liuteronų parapija tapusi per maža, kad galėtų išlaikyti bažnyčią. Po karo krašte įsikūrę žmonės dauguma yra katalikai, be to, neturėję savos bažnyčios, nors ir įkūrę katalikų parapiją. Todėl Rukų bažnyčia yra tapusi bendrais dviejų konfesijų – Romos katalikų ir evangelikų liuteronų maldos namais.

Be Rukų, Lietuvoje yra dar trys evangelikų liuteronų bažnyčios, kuriose šios konfesijos atstovai meldžiasi arba meldėsi kartu su katalikais. Tokie maldos namai yra Saugose, Nidoje ir Kintuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rukų evangelikų liuteronų parapija buvo įkurta 1869 m. 18851886 m. buvo sumūryta raudonų plytų Rukų evangelikų liuteronų bažnyčia. 1892 m. iškilo raudonų plytų klebonijos (kunigo namo) pastatas. 1937 m. buvo pastatytas papildomas pastatas su parapijos sale.

Iki 1945 m. Rukų ev. liuteronų parapija buvo gausi; jai priklausė apie 4000 parapijiečių, dauguma jų – lietuviškai kalbantys lietuvininkai. Po 1945 m. liuteronų bažnyčią perėmė naujai įkurta Rukų šv. Antano Paduviečio parapija. Rukų evangelikų liuteronų parapija atsikūrė 1993 metais. Bažnyčia ir toliau naudojosi Rukų katalikų parapija, kol 1997 m. ją nuniokojo gaisras.

Bažnyčios atstatymui ir remontui lėšos buvo renkamos Vokietijoje, nemažai prisidėjo vietiniai gyventojai. Surinktomis lėšomis buvo likviduota avarinė būklė, pakeistas stogas. Kol bažnyčia buvo remontuojama, katalikų parapija pamaldas laikė 1937 m. statytoje parapijos salėje.

2009 m. buvo nutarta prašyti Pagėgių savivaldybės trūkstamų lėšų vidaus remontui. Buvo sutarta, kad negausi, vos kelias dešimtis tikinčiųjų vienijanti liuteronų bendruomenė, suremontuotu bažnyčios pastatu ir toliau dalinsis kartu su Rukų Romos katalikų Šv. Antano Paduviečio parapija. 2010 m. birželio 22 d. buvo pasirašyta bažnyčios panaudos sutartis, kuria bažnyčia buvo perleista Romos katalikų parapijos žinion 30-ies metų laikotarpiui, numatant, kad pamaldas joje galės laikyti ir liuteronų parapija.

2011 m. rugsėjo 25 d. Rukuose vyko šv. Mišios, kurių metu, dalyvaujant Telšių vysk. J. Borutai ir Lietuvos ev. liut. vyskupui M. Sabučiui, buvo naujai pašventinta Rukų bažnyčia ir altorius.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]