Pereiti prie turinio

Ripstopas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kamufliažinis ripstopas (medvilnė ir nailonas)
Parasparnio audeklas – ripstopas
Nailono ripstopas yra pagrindinis audinys, iš ko siuva karšto oro balionus

Ripstopas (angl. ripstop, iš angl. rip 'plyšti' + angl. stop 'stabdyti') – audeklas, austas sudarant specialią struktūrą, kuri daro jį žymiai atsparesnį plyšimui. Jame reguliariais tarpais (paprastai kas 5–8 mm) įaudžiami armuojantys stori tvirti siūlai (paprastai nailoniniai), kurie sudaro tinklelį.

Plonas ir lengvas ripstopo audeklas turi trimatę sandarą, nes storesnės gijos būna įaustos plonesniame audekle. Senesniuose ripstopo variantuose storieji siūlai sudarydavo paviršiuje gana iškilą tinklelio tekstūrą, o naujesniuosiuose ripstopo variantuose armuojantys siūlai nėra tokie matomi. Panašus efektas gali būti gautas mažesniais tarpais įaudžiant du ar tris plonus verpalus greta.[1]

Ripstopo privalumai yra:

  • didelis stiprio ir masės santykis,
  • maži įplyšimai linkę neplisti, nes juos stabdo armuojantys siūlai.

Ripstopas audžiamas iš medvilnės, šilko, poliesterio, polipropileno, o nailono siūlai naudojami armavimui.

Ripstopas naudojamas jachtų burėms, Karšto oro balionams, aitvarams, parašiutams, turistinei įrangai (palapinėms, miegmaišiams, kuprinėms ir pan.), vėliavoms, krepšiams ir kitokiems įtaisams, kuriems reikia lengvo stipraus audeklo. Storesnis ripstopas naudojamas karinėms uniformoms, ugniagesių aprangai, darbo drabužiams, imtynininkų aprangai, turistų ir sportinei aprangai. Ripstopo lopai su iš anksto užteptais klijais naudojami kitiems audiniams remontuoti.

Aviacijoje katapultuojamų krėslų parašiutai siuvami iš ripstopo, kurio pagrindinis audeklas yra elastingas, kad stiprus oro srautas ištemptų tarpus tarp armuojančių siūlų ir praleistų daugiau oro, kai krėslo greitis sumažėja, ištempti (ir dėl to orui laidūs) elementai susitraukia ir laidumas orui pasidaro toks pat, kaip paprastuose parašiutuose. Dėl tokios parašiutų audeklo struktūros katapultuoto krėslo greitis lėtėja švelniau, t. y., sumažėja pagreitis, dėl kurio gali būti pažeistas piloto stuburas.

Nailono ripstopas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nailono ripstopas (angl. ripstop nylon) yra lengvas nailono audinys, audžiamas įvairių spalvų ir storių. Jis gali būti nelaidus vandeniui, atsparus ugniai, būti nulinio akytumo (nelaidus vandeniui ir orui). Pagal lankstumą gali būti tiek lankstus lyg plonas šilkas, tiek standus lyg kraftpopieris.

Nailono ripstopas buvo išrastas Antrojo pasaulinio karo metais kaip pakaitalas parašiutų šilkui.

  1. Fairchild’s Dictionary of Textiles, 7th edition, pg. 474