Rijadas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Rijadas
الرياض
Rijado panorama
Laiko juosta: (UTC+3)
Valstybė Saudo Arabijos vėliava Saudo Arabija
Emyratas Rijado emyratas
Gyventojų (2009) 4 878 723
Tinklalapis [1]
Vikiteka Rijadas

Rijadas (arab. الرياض = ar-Riyāḍ) – Saudo Arabijos sostinė, esanti Nedždo provincijos oazėje, šalies vidurio rytuose. Verslo, administracinis ir švietimo centras, turi tarptautinį oro uostą, gerą geležinkelio ir automagistralių infrastruktūrą (susisiekia su Persijos įlanka).

Čia gaminamos statybinės ir konstrukcinės medžiagos, apdirbama nafta, išvystyta maisto pramonė. 1953 m. Rijade įkurtas Imamo Muchamedo ibn Saudo islamo universitetas, 1955 m. – karaliaus Abdulazizo karo akademija, 1957 m. – Rijado universitetas. Yra viešojo administravimo, pedagoginis, technologijos institutai, nacionalinė biblioteka. Įdomybės: archeologijos ir etnografijos muziejus, karališkieji rūmai, Džamidos mečetė.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1824 m. Rijade, kuris yra pakeliui į Meką, įsikūrė Saudų dinastija, dabar užvaldžiusi visą šalį. 1902 m. Abdul Azizas ibn Saudas (vėliau – pirmasis Saudo Arabijos karalius) iš čia pradėjo Arabijos pusiasalio užkariavimą, suorganizavęs vahabitus (islamo reformistus, gyvenusius Rijade ir apylinkėse nuo XIX a.) kovai. 1932 m. miestas tapo Saudo Arabijos sostine. Apie 1940 m. šaliai pradėjus gauti didelį pelną iš prekybos nafta, Rijadas iš gana izoliuoto miesto pavirto dideliu, kosmopolitiniu miestu su daug didelių ir naujoviškų pastatų.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]