Reichsveras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Reichsvero vėliava (1921-1935)

Reichsveras (vok. Reichswehr 'Reicho gynyba') – pirmąjį pasaulinį karą pralaimėjusios Vokietijos kariuomenės pavadinimas 1919–1935 m. 1935 m. pavadintas vermachtu (vok. Wehrmacht).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje Vokietijos kariuomenė pakriko, daugelis kareivių ir karininkų grįžo namo po vieną ar grupėmis. Dalis jų įsijungė į Savanorių korpusus (Freikorps), kurie 1919–1923 m. kovojo su revoliucija Vokietijoje ir okupuotose žemėse (pvz., dabartinėse Baltijos šalyse).

Naujai sukurta Veimaro respublika 1919 m. kovo 6 d. paskelbė sukurianti Laikinąsias Valstybės gynybos (Vorläufige Reichswehr) pajėgas, sudarytas iš:

  • Laikinosios Valstybės armijos (Vorläufige Reichsheer). Armiją sudarė apie 400 000 karių.
  • Laikinojo Valstybės karinio jūrų laivyno (Vorläufige Reichsmarine)

1919 m. rugsėjo 30 d. armija buvo performuota į Laikinąją armiją (Übergangsheer), kuri egzistavo iki 1921 m. sausio 1 d., kai buvo oficialiai paskelbtas reichsveras.

Veimaro Respublikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Veimaro Respublikos ginkluotųjų pajėgų galimybes ribojo Versalio sutartis. Reichsverą sudarė 100 000 karių, organizuotų į dvi kariuomenės grupes – 7 pėstininkų divizijos ir 3 kavalerijos divizijos. Uždrausti tankai, sunkioji artilerija, aviacija.
Karinis jūrų laivynas (Reichsmarine) galėjo turėti tik nedidelį kiekį laivų. Uždrausti povandeniniai laivai ir aviacija.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]