Reichsmaršalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Reichsmaršalo H. Geringo uniforma
Reichsmaršalo H. Geringo maršalo lazda.

Reichsmaršalas (vok. Reichsmarschall 'Reicho (imperijos) maršalas') – aukščiausias nacistinės Vokietijos karinis laipsnis, aukštesnis už liuftvafės generolą feldmaršalą.

Reichsmaršalo titulas pirmą kartą pasirodė dar iki XII a., Šventosios Romos imperijos laikais. Karo metu reichsmaršalais vadino vyriausius Šventosios Romos imperijos kariuomenės vadus. Tai buvo laikinų pareigų pavadinimas, naudotas XII–XVI a.

Istoriškai reichsmaršalo titulas nebuvo unikalus ar itin prestižinis, kaip kad buvo hitlerinėje Vokietijoje. Vokietijos imperijoje ir Pirmojo pasaulinio karo metais nė vienas Vokietijos kariškis šio laipsnio neturėjo.

Antrojo pasaulinio karo metais vienintelis šio reichsmaršalas buvo Hermanas Geringas (Hermann Göring), kuriam šį laipsnį 1940 m. liepos 19 d. suteikė A. Hitleris. H. Geringas buvo vyriausiasis liuftvafės vadas, taip pat turėjo daug kitų titulų, kaip kad Reicho meistras medžiotojas, Keturmečio plano įgaliotasis komisaras.

Hitleris paskyrė Geringą reichsmaršalu, kad nurodytų jį kaip viršesnį kitiems vermachto generaliteto atstovams, irgi gavusiems tą dieną aukštus laipsnius. A. Hitleris buvo pasirinkęs H. Geringą kaip kaip savo įpėdinį Trečiojo Reicho vadovą. Geringui aukštesnis laipsnis buvo svarbus, kad Hitlerio mirties atveju būtų aiški pareigų paveldėjimo seka.
Iš tikrųjų A. Hitleris 1945 m. balandžio 30 d. įpėdiniu paskyrė grosadmirolą Karlą Denicą (vok. Karl Doenitz). Pats K. Denicas apie pareigų perėjimą sužinojo tik 1945 m. gegužės 1 d. iš Martino Bormano ir Jozefo Gebelso.

Reichsmaršalo skiriamieji ženklai buvo gaminami iš gryno aukso, o maršalo lazda – iš dramblio kaulo. Reichsmaršalo antpečiuose buvo pavaizduotos sukryžiuotos maršalo lazdos ir virš jų – vokiškas erelis.