Proletariato diktatūra

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.

Proletariato diktatūra – komunistų iškelta idėja, politinė sistema, kai atstovaujama tik vienos socialinės klasės – darbininkų (proletariato) – interesams.[1]

Skirtingi komunistiniai judėjimai įvairiai apibūdina proletariato diktatūrą ir jos svarbą, kai kurie netgi teigia, kad ji visai nereikalinga. Pvz., stalinistai teigia, kad proletariato diktatūra – aukščiausia demokratijos išraiška ir ji yra sudedamoji socializmo dalis. Trockistai apibūdino proletariato diktatūrą kaip laikiną priemonę, skirtą tvarkos įvedimui ir permanentinės revoliucijos (ar jos dalies) įvykdymui, tuo tarpu po proletariato diktatūros iš karto būtina demokratizacija. Šis esminis demokratizacijos klausimas buvo viena iš Levo Trockio ir Josifo Stalino konflikto priežasčių – Stalinas manė, jog demokratijos lygis pakankamai aukštas ir jokios demokratizacijos nereikia, tai, pasak jo, būtų tik liberalizavimas, o tai Stalinas laikė oportunizmu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Proletariato diktatūra. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIX (Pre-Reu). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2011. 155 psl.