Poltura

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Varinė poltura (1704 m.)

Poltura – Vengrijos moneta, kaldinta Vengriją valdant Leopoldui I, Juozapui I, Ferencui II Rakociui (veng. II. Rákóczi Ferenc), Karoliui VI ir Marijai Terezei.

Poltura buvo sukurta pasirėmus Lenkijos moneta poltoraku, kuris buvo lygus 1,5 grašio (lenk. grosz).

Po 1526 m. (po Mohačo mūšio) Lenkijos įtaka Vengrijos ekonomikoje ir užsienio prekyboje žymiai padidėjo. To dėka Vengrijon pateko daug smulkių lenkiškų monetų. Paveiktas lenkiško poltorako sidabrines polturas ėmė kaldinti Leopoldas I. Tada poltura buvo verta 1/2 grašio arba 1½ kreicerio.

Karolis III ketino kaldinti varines polturas (buvo nukaldintos bandomosios monetos), bet jas kaldinti 1761 m. ėmė tik Marija Terezė. Jos įpėdinis Juozapas II nustojo kaldinti polturas.

Valdant Rakociui polturos buvo kaldinamos iš sidabro, bet ginklų pirkimui reikėjo vis daugiau sidabro. Todėl vidinei apyvartai ėmė kaldinti varines 1, 10 ir 20 polturų monetas, turėjusias pakeisti sidabrines monetas. Monetų averse buvo mažas Vengrijos herbas, o reverse – Madona su kūdikiu Kristumi. Monetose buvo pažymėti kaldinimo metai bei kalyklos įspaudas. Dažniausias nominalas buvo 10 polturų, tas monetas dažnai vadino libertás, nes ant jų buvo lotyniškas įrašas PRO LIBERTATE ('už laisvę').