Plutongas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Plutongas (rus. плутонг, плутон, iš lenk. pluton, iš pranc. peloton 'būrys') – smulkus padalinys Rusijos imperijos ginkluotosiose pajėgose.

Armija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a, pėstininkų daliniuose plutongas būdavo būrio dydžio padalinys. Įvestas Petro I.

Kuopa paprastai būdavo suskirstyta į 4 plutongus. Kareiviai būdavo rikiuojami plutongais tiek žygio, tiek kovos rikiuotėje. Pvz., pėstininkai šaudydavo plutongais - vienas plutongas šauna, o kitas užtaisinėja ką tik iššautus šautuvus.

Šaudymas plutongais buvo vienas iš keturių šaudymo būdų[1]:

  • Šaudymas pritūpiant (пальбa паданием (нидерфален)) - Priekinės eilės priklaupdavo, o užpakalinė eilė šaudavo salve. Tada atsistodavo ir šaudavo priešpaskutinė eilė, o paskutinė eilė tuo metu priklaupdavo ir užtaisinėdavo savo šautuvus. Taip šaudydavo, kol iššaudavo pirmoji eilė. Šis metodas buvo perimtas iš Saksonijos armijos, ją naudodavo ir prancūzai. Metodas buvo laikomas nepakankamai patikimu, ir jį pakeitė šaudymas eilėmis.
  • Šaudymas eilėmis (стрельба шеренгами) - Pirmą eilę sudaro fuzilieriai su uždėtais durtuvais, kasd antras šioje eilėje - pikininkas. Pirmoji eilė šaudydavo tik kraštutiniu atveju. Trys užpakalinės eilės šaudydavo paeiliui, bet šaudavo tik tada, kai visų likusių eilių šautuvai būdavo užtaisyti.
  • Šaudymas plutongais (пальба плутонгами) - kiekvienas plutongas sudarydavo ketvirtį kuopos rikiuotės ilgio. Plutongai šaudydavo paeiliui, tad atrodydavo, kad išilgai kuopos rikiuotės nubėga šūvių banga. Šis metodas buvo laikomas pažangiausiu. Pirmiausia šį metodą ėmė naudoti Nyderlandų ir Anglijos armijose.
  • Šaudymas salvėmis (пальбa залпом) - visa kuopa iššaudavo vienu metu.

Laivynas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a. - XX a. pradžios Rusijos laivyne plutongu vadindavo vieno kalibro pabūklų grupę, paprastai esančią vienoje patalpoje. Plutongas atitiko dabartinę bateriją.
Plutongo pabūklai būdavo taip išdėstomi, kad visiems pabūklams būtų galima vadovauti balsu. Plutongo pabūklai visi šaudydavo į vieną taikinį vienu metu.

Pvz., 1916 m. kreiseris „Aurora“ turėjo penkis pabūklų plutongus: 1-4 plutongai iš viso turėjo 14 152 mm patrankų, o penktasis plutongas - 4 76,2 mm F. Lenderio sistemos priešlėktuvines patrankas[2] (vėliau jų buvo 6).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]