Planas 9 iš kosmoso

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Planas 9 iš kosmoso

PavadinimasPlan 9 from Outer Space
RežisieriusEd Wood
Prodiuseris (-iai)Ed Wood
Scenaristas (-ai)Ed Wood
VaidinaGregory Walcott
Bela Lugosi
Vampira
Lyle Talbot
Metai1959
ŽanrasMokslinė fantastika
Trukmė80 min.
Kalbaanglų
PlatintojasValiant Pictures (JAV)
Biudžetas60 tūkst. JAV dolerių
IMDb įrašas

Planas 9 iš kosmoso (angl. Plan 9 from Outer Space) – 1959 m. režisieriaus Ed Wood fantastinis filmas. Ilgą laiką po išleidimo jis buvo menkai žinomas, kol 1980 m. filmų kritikai Harry Medved ir Michail Medved knygoje „The Golden Turkey Awards“ jam skyrė iškart du apdovanojimus – už blogiausią visų laikų režisierių ir blogiausią visų laikų filmą. Tai padėjo jam išpopuliarėti, šiuo metu „Plan 9 from Outer Space“ dažnai patenka į blogiausių visų laikų filmų sąrašus, yra žiūrimas pramogai kaip „toks blogas, kad net smagu“ filmas (angl. so bad its good).

Ed Wood taip pat prodiusavo, rašė scenarijų ir sukarpė. Filme paskutinį kartą matomas žymus aktorius Bela Lugosi. Iš tiesų „Plan 9 from Outer Space“ buvo pradėtas kurti jau po Lugosi mirties, tačiau Ed Wood turėjo kažkiek kitam filmui seniau filmuotų scenų, kurias sudėjo čia.

Siužetas pasakoja apie nežemiškas būtybes, kurios susirūpinusios, kad žmonės gali pagaminti Visatą sunaikinsiantį ginklą, sugalvoja „planą 9“: Žemėje prikelti lavonus. Šie turėtų arba sukelti pakankamai panikos ir nukreipti žmonių dėmesį nuo ginklo kūrimo bei priversti išklausyti ateivius, arba tiesiog sunaikinti žmoniją, bet kuriuo atveju išspręsdami problemą.

Scena lėktuvo kokpite, centre viršuje matomas filmavime naudoto mikrofono šešėlis

Nors „Plan 9 from Outer Space“ buvo kuriamas kaip rimtas fantastinis filmas, žiūrovai jį dažniausiai žiūri kaip komediją. Pagrindinis humoro šaltinis yra ypatingai prasta jo kokybė. Pavyzdžiui, „ateivių erdvėlaivyje“ matoma vandentiekio įranga, paprastos kėdės naudotos kaip sėdynės lėktuvo kokpite, pirmojoje scenoje lėktuve lakūno aktorius akivaizdžiai skaito savo tekstą iš ant kelių padėtų užrašų, kapinėse antkapiai yra akivaizdūs drožliaplokštės maketai ir panašiai. Taip pat dažnai šaipomasi iš labai prastai parašytų dialogų ar užkadrinio balso, pvz., žymi frazė iš filmo yra „ateities įvykiai, kaip kad šis, paveiks jus ateityje“ (angl. future events such as these will affect you in the future).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]