Piliumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Lengvas piliumas

Piliumas (lot. pilum) – Romos legionierių svaidomoji ietis. Paprastai būdavo ~2 m ilgio, turinti ilgą (~60 cm ilgio) geležinį antgalį, sudarytą iš ilgo 7 mm storio stiebo, besibaigiančio pačiu antgaliu siaurąja prasme. Antgalis būdavo movinis arba įtvarinis. Piliumas sverdavo 2-4 kilogramus. Piliumą nusviesdavo iki 30 m, tačiau efektyvus nuotolis buvo 15-20 m.

Vėlyvosios Romos respublikos ir ankstyvosios imperijos laikais legionieriai turėdavo du piliumus. Suartėjant su priešu sviesdavo piliumus, o po to kaudavosi gladijais. Piliumai būdavo piramidiškais antgaliais (kiek panašiais į pikų), tad smarkiai ir taikliai sviesti pramušdavo skydą, o po to – ir šarvus. Geležinis antgalio stiebas buvo pakankamai ilgas, kad stipriai sviestas piliumas pramuštų skydą ir antgalio smaigalys pasiektų priešininko kūną. Jei piliumas priešo nenukaudavo išsyk, jis prarasdavo skydą, nes:

  • Piliumo ištraukti neidavo, kadangi tam būtų reikėję nusiimti skydą, o tam nebūdavo laiko.
  • Vėlyvieji piliumai dažnai turėdavo antgalius su barzdomis (užkarpomis)[1] [2][3] [4] [5], todėl įsmigę būdavo sunkiai ištraukiami, tad greta esantys saviškiams irgi būdavo sunku ištraukti piliumą.
  • Nukirsti piliumą paprastai neidavo, nes antgalio stiebas buvo geležinis ir sunkiai nukertamas[6].

Sunkus skyde įsmigęs piliumas trukdė naudotis skydu bei kėlė grėsmę skydo naudotojo gyvybei, todėl pastarajam tekdavo mesti skydą, taip tampant kur kas labiau pažeidžiamu puolantiems legionieriams.

Negiliai į skydą įsmigusio piliumo plonas linkstantis antgalio stiebas sulinkdavo. Ginklas tapdavo nebetinkamu naudoti, todėl priešas negalėdavo ištraukto piliumo sviesti atgal į legionierius. Sulinkusį piliumą būdavo sunkiau ištraukti iš skydo. Po kautynių surinktų piliumų antgalių stiebus ištiesindavo.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Cabeza de pilum romano tardorrepublicano arba Cabeza de pilum romano tardorrepublicano (pdf)
  2. Movinis antgalis su neryškiomis užkarpomis
  3. Rom bliver stormagt (264 –133 f.v.t.)
  4. Bild einiger Pilumspitzen
  5. Punta di pilum (Worms - Museum der Stadt) iš S. Izzo Il soldato Romano: Sviluppo dell'armamento
  6. Pilum