Pietų Kasajus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
État minier du Sud-Kasaï
Pietų Kasajaus kalnakasybos valstybė
buvusi nepripažinta valstybė
Flag of Congo Free State.svg
1960 – 1961 Flag of Congo-Léopoldville (1960-1963).svg

Flag of Pietų Kasajus

Pietų Kasajaus vėliava

Location of Pietų Kasajus
Pietų Kasajus KDR žemėlapyje (mėlynas)
Sostinė Bakvanga
Valdymo forma monarchija
Mulopvė ('karalius')[1]
 1960-1961 Albert Kalonji
Istorija
 - Nepriklausomybės paskelbimas 1960 m. birželio 14 d. d.
 - monarcho A. Kalonji suėmimas 1961 m. gruodžio 30 d.

Pietų Kasajus (pranc. État minier du Sud-Kasaï) – buvusi separatistinė valstybė dabartinės Kongo demokratinės respublikos pietų centrinėje dalyje 1960–1961 m. Šis regionas siekė nepriklausomybės nuo Kongo taip pat kaip ir gretima separatistinė Katanga. Šių valstybių formavimasis buvo susijęs su buvusio Belgijos Kongo dekolonizacija, etniniais konfliktais ir politiniais nesutarimais tarp centrinės vyriausybės ir vietinių deimantais turtingo regiono vadų.

Atsiskyrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1960 m. birželio 14 d., pora savaičių prieš Kongas paskelbė nepriklausomybę, Kasajaus oficialūs asmenys paskelbė apie Pietų Kasajaus nepriklausomybę ir Pietų Kasajaus federalinės valstybės įkūrimą. 1960 m. rugpjūčio 8 d. buvo paskelbta Pietų Kasajaus kalnakasybos valstybė (angl. Mining State of South Kasai), kurios sostinė buvo Bakvanga (dabartinis Mbuži Majis). Albert Kalonji buvo paskelbtas Pietų Kasajaus prezidentu, o Joseph Ngalula – vyriausybės galva.

Žymių žmonių asamblėja suteikė Kalonji tėvui 1961 m. balandžio 12 d. monarcho titulą Mulopwe. Naujas monarchas išsyk atsisakė savo titulo savo sūnaus naudai, ir šis toliau valdė Pietų Kasajų kaip Mulopwe ('karalius') Albertas I Kalonji. 1961 m. liepos 16 d. Kalonji atsisakė karališkumo, tačiau išlaikė Mulopwe titulą, o savo vardą pakeitė į Albert I Kalonji Ditunga.

Reintegracija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po kruvinos keturių mėnesių karinės kampanijos, kurios metu žuvo tūkstančiai civilių, centrinės vyriausybės kariuomenė atkariavo regioną ir 1961 m. gruodžio 30 d. suėmė A. Kalonji, taip pabaigdama Pietų Kasajaus kaip valstybės istoriją.

Kalonji 1962 m. rugsėjo 7 d. pabėgo iš kalėjimo ir pamėgino sudaryti naują vyriausybę, bet ši buvo likviduota greičiau nei per mėnesį.

Zairą valdant Mobutu Sese Seko ankstesnis Pietų Kasajus buvo padalintas, kad išvengti tolesnio separatinio judėjimo.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ankstesnis titulas buvo „Aukščiausiasis mulubų vadas ir susijusių genčių gynėjas“