Peptidoglikanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Peptidoglikano struktūra

Peptidoglikanas (mureinas)angliavandenilių ir aminorūgščių polimeras, sudarantis vientisą sluoksnį išorinėje bakterijų plazminės membranos pusėje. Kai kurios Archeobakterijos turi panašų pseudopeptidoglikano sluoksnį. Peptidoglikanas suteikia formą ir stiprumo bakterijų ląstelės sienelei bei apsaugo nuo citoplazmos osmotinio slėgio, taip pat dalyvauja bakterijų dauginimosi – dalijimosi procese.

Peptidoglikano sluoksnis yra žymiai storesnis gram-teigiamose bakterijose (20–80 nm) nei gram - neigiamose (7–8 nm), ir atitinkamai sudaro 90 % arba 10 % jų sauso svorio. Gram (+) bakterijose peptidoglikano sluoksnis randamas ląstelės membranos išorėje, o Gram (-) bakterijose peptidoglikanas yra tarp išorinės ir vidinės membranų.

Peptidoglikano gijos yra sudarytos iš N-acetilgliukozamino (NAG) ir N-acetilmuramo rūgšties (NAM) liekanų, sujungtų β-(1,4) glikozidine jungtimi. Šias gijas jungia iš kelių (3-5) aminorūgščių sudarytos grandinėlės - peptidai, kurie jungiasi išskirtinai tik prie N-acetilmuramo rūgšties liekanų.