Pereiti prie turinio

Pelėsis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Persikas pelėsiu pasidengia per 12 dienų

Pelėsis (angl. mold) – siūliniai grybai, turintys vienintelį siūlą − hifą. Tai daugialąsčiai mikroorganizmai arba apie 10 µm diametro atskiros ląstelės.

Pelėsio vystymuisi reikalingos tam tikros būtinos sąlygos: drėgmė, maisto medžiagos (mitybinė terpė), šiluma, rūgštinis pH, deguonis. Dažniausiai jie auga ant vidinių paviršių, bet kai kada gali vystytis ir išoriniuose paviršiuose. Pelėsiai dauginasi sporomis.

Pelėsio ar jo sporų galima aptikti ant įvairių medžiagų: maisto produktų, medžio, kartono, tinko, plastiko, silikono, dažų, odos, net ant cementinių ar betoninių konstrukcijų.
Paliktus maisto produktus per keletą dienų padengia voratinkliškas grybienos sluoksnis, pašerpetojusiu baltais, pilkais, žaliais ar juodais plaukeliais. Pelėsis ne tik sugadina maisto produktus ar medžiagų estetinį vaizdą − į aplinką išskiria ir nuodingų ar sveikatai pavojingų medžiagų, sukelia įvairių mikozių. Blizgančiose plaukelių viršūnėse gausu subrendusių sporų. Jos lengvai sklando nešamos oro srovių. Patekusios į tinkamas sąlygas per kelias valandas sudygsta ir pradeda auginti naują pelėsio koloniją.

Pelėsių grupavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]