Pamplona

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pamplona
isp. Pamplona
      
Pamplonos katedra
Laiko juosta: (UTC+1)
------ vasaros: (UTC+2)
Valstybė Ispanijos vėliava Ispanija
Regionas Navara Navaros regionas
Provincija Navaros provincija
Gyventojų (2007) 193 200
Vikiteka Pamplona
Kirčiavimas Pamplonà

Pamplona (bask. Iruñea, Iruña) – miestas Ispanijoje, Navaroje, 92 km nuo San Sebastiano ir 407 km nuo Madrido. Manoma, kad Pamplonos (Iruno) miestą – tvirtovę įkūrė romėnų generolas Pompėjus. Nuo IX iki XII amžiaus navarų valstybė buvo žinoma kaip Pamplonos karalystė.

San Fermino festivalis

Pamplona žymi San Fermino festivaliu, vykstančiu liepos 7, ir dar vadinamu bulių bėgimu arba encierro. Ernestas Hemingvėjus savo kūrinyje „Fiesta (Ir pateka saulė)“ (1926 m.) išgarsino šią Pamplonos ypatybę ir buvo pagerbtas jo vardu mieste pavadinant gatvę – Avenida de Hemingway.

Pamplonos katedra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pamplonos mieste yra katedra. Ji pastatyta iš ochros spalvos akmens. Gotikinio stiliaus katedra buvo pastatyta ant XII a. pirmtakės pamatų. Ji turi bokštus ir XVIII a. fasadą. Viduje yra choro stalės, Karolio III ir karalienės Leonoros alebastrinis antkapis.

XIV a. katedros virtuvėje ir refektoriume įsikūrusiame Museo Diocesano yra gotikinių altoriaus fragmentų, polichromuotų medinių skulptūrų iš Navaros bei XIII a. prancūzų relikvinė iš Šventojo kapo.

Vakaruose nuo katedros yra senamiestis, žydų kvartalas. Šalia Plaza del Castillo yra barokiniai Palacio de Navarra rūmai. Šalia rūmų stovi 1903 m. pastatyta statula, kuri vaizduoja simbolinę karalienę, tvirtinančią Navaros fueros (istorinius įstatymus).

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Demografinė raida tarp 1991 m. ir 2004 m.
1991 m. 1996 m. 2001 m. 2004 m.
180 372 166 279 183 964 191 865


Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Kelionių vadovai, Ispanija. Alma littera, Vilnius, 2001 m.