Paladijo bazilika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 45°32′49″ š. pl. 11°32′47″ r. ilg. / 45.54694°š. pl. 11.54639°r. ilg. / 45.54694; 11.54639

Paladijo bazilika ir kampanilė naktį

Paladijo bazilika (arba Paladijaus bazilika, it. Basilica Palladiana) – XV−XVI a. rūmai Vičenzos mieste Italijoje. Rūmus juosia architekto Andrea Palladio lodžijos ir portikas, kurie yra tikriausiai pats žinomiausias jo kūrinys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gotikinio stiliaus rūmai rūmai buvo pastatyti XV a. pagal architekto Domenico da Venezia projektą. Rūmų stogas buvo apversto laivo dugno formos, kurio modelis paimtas iš Palazzo della Ragione Padujoje, dėl ko šie rūmai irgi buvo praminti Palazzo della Ragione. Antrajame aukšte įsikūrė Vičencos miesto vyriausybė (Taryba). Pastatui priklauso gretimai esanti kampanilė (varpinė). Rūmai buvo apjuosti dviguba lodžija 1481 − 1494 m. Apatinėje lodžijoje įsikūrė įvairios krautuvėlės. Tačiau jau po dvejų metų dalis lodžijos sugriuvo.

Miesto taryba kvietėsi žymiausius to meto architektus sukurti naują projektą. Vyriausybės pasitikėjimą laimėjo Vičencos architektas Andrea Palladio. Spėjama, kad tuo metu jauno Vičencos architekto labui pasistengė įtakingas tarybos narys ir Andrea Palladio rėmėjas Giangiorgio Trissino. Kontraktas darbams buvo pasirašytas 1549 m. Darbai baigti tik 1614 m., gerokai po Andrea Palladio mirties (1580 m.). Andrea Palladio dirbo ties projektu visą likusį savo gyvenimą. Vičencos miestas jam kas mėnesį mokėdavo 5 dukatus. Renesanso stiliaus lodžijų ir portiko statybose buvo panaudotas baltas marmuras. Pastato pavadinimas „bazilika“ buvo paties Andrea Palladio sumanytas. Viduramžiais „bazilika“ reiškė ne vien bažnyčią, bet ir susirinkimų kambarį, salę, pastatą.

2007 m. buvo organizuotas kapitalinis bazilikos restauracinis projektas, kainavęs apie 21 mln. eurų. 2012 m. restauracija baigta ir pastatas šiuo metu yra parodų rūmai.

Rūmų vaizdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka