Pagalba:Kategorijos

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kategorijos leidžia sudėlioti Vikipedijos straipsnius į tam tikrus „stalčius“, t.y suklasifikuoti juos pagal temas. Skirtingai nuo tikro stalčiaus, straipsnis tuo pat metu gali būti įdėtas į keletą „stalčių“. Kategorijos taip pat gali būti priskiriamos kitoms, stambesnėms kategorijoms. Pvz., kategorijoje mokslas yra straipsniai biologija, geografija ir kiti straipsniai apie mokslus, o straipsnis biochemija yra priskirtas tiek „chemijos“, tiek „biologijos“ kategorijoms.

Kaip priskirti straipsnį kategorijai, kaip priskirti subkategoriją kategorijai?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Puslapį kategorijai galime priskirti įrašydami puslapyje nuorodą į kategoriją:


 [[Kategorija:muziejai]]

Puslapio apačioje atsiranda nuoroda į kategorijos puslapį, kuris taip pat gali būti redaguojamas. Kategoriją tokiu pačiu būdu galime priskirti stambesnei kategorijai įrašydami [[Kategorija:Stambesnės kategorijos pavadinimas]].

Puslapiai taip pat gali būti priskiriami kelioms kategorijoms, tačiau reikėtų atsižvelgti į keletą straipsnių kategorizavimo taisyklių. Nuorodos į kategorijas gali būti dedamos bet kurioje puslapio vietoje, tačiau rekomenduojamas jas dėti straipsnio pabaigoje prieš tarpkalbines nuorodas.

Nuorodos į kategorijas puslapyje rikiuojamos ta tvarka kaip jos surašytos redaguojant puslapį, o ne pagal abėcėlę.

Jei straipsnis nepriskiriamas nei vienai kategorijai jis paklius prie specialios kategorijos straipsnių „be kategorijos“ (žr. Nekategorizuoti straipsniai).

Kategorijose straipsniai išdėstomi pagal abėcėlę. Jei norite, kad straipsnis kategorijoje būtų priskirtas kitai raidei, tai po kategorijos pavadinimo dėkite „|“ ženklą ir nurodykite pavadinimą, pagal kurį bus atliekamas rūšiavimas kategorijoje, pvz., straipsnis su žyma [[Kategorija:Alberto Einšteino automobiliai|Einšteino automobiliai]] kategorijoje patalpintas prie E raidės.

Kaip naršyti kategorijose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jei skaitant straipsnį norima rasti daugiau tos srities straipsnių - žiūrėkite puslapio apačioje: ten rasite nuorodą į kategoriją kuriai priskirtas straipsnis, o toje kategorijoje - daugiau straipsnių ta tema. Ta pati sistema galioja ir naršant kategorijų puslapius - jų apačioje taip pat yra nuorodos į bendresnes kategorijas.

Pavyzdžiui: naršydami kategoriją Mokslas matote du sąrašus:
  • viršuje - kategorijos mokslas smulkesnės pakategorijos (subkategorijos); Tai - labiau specializuotos (siauresnės) kategorijos, kuriose galima tokiu pačiu principu naršyti ieškant norimo straipsnio.
  • žemiau - kategorijai priskirtų straipsnių sąrašas. Jei domina konkretus straipsnis, reiktų rinktis iš šio sąrašo (pvz., Hipotezė).

Plokščią visų kategorijų sąrašą galima rasti Special:Categories, tačiau naršymui gali būti patogesnis Kategorijų medis.

Kategorijos yra patogios naršymui po tam tikrą sritį, tačiau galimi ir alternatyvūs naršymo būdai.

Paveikslėliai, priskirti kategorijai, rodomi toje kategorijoje kaip galerija (žr. Kategorija:Drugiai (nuotraukos)).

Kaip sukurti nuorodą į kategoriją?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jei norite sukurti nuorodą į kategoriją prieš „Kategorija:“ įrašykite dvitaškį - įrašas puslapyje [[:Kategorija:Stambesnė kategorija 1]] bus nuoroda į kategoriją, tačiau straipsnio tai kategorijai nepriskirs.

Taip pat žiūrėti[redaguoti | redaguoti vikitekstą]