Oro pagalvė (efektas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Laivo su oro pagalve schema.
1. Propeleriai
2. Oras
3. Ventiliatorius
4. Prisitaikanti apatinė dalis

Oro pagalvė (angl. air - cushion) – suslėgto oro sluoksnis po objektu, užtikrinantis atramą ir mažą trintį. Paprastai sudaromas pučiant orą žemyn, kur šis „atsitrenkia“ į žemę ar vandenį, naudojamas laivuose ir kitur technikoje. Kitas variantas – kai oro pagalvė sudaroma po sparnais judančio oro, vadinamas ekrano efektu.

Oro pagalvė transporte[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oro pagalvės efektas naudojamas padidinto praeinamumo transporto priemonėse, pvz., laivuose su oro pagalve (angl hovercraft), kurie gali judėti skriedami virš žemės ar vandens paviršiaus ir jo neliesti. Juose oro pagalvės efektyvumas padidinamas orą sulaikant specialiu guminiu ar metalu sutvirtintu „sijonu“. Pvz., buvusios TSRS, o dabar Rusijos karo laivyno desantiniai laivai „Zubr“ gali judėti iki 60 mazgų (~111 km/val.) greičiu, o gabendami tris tankus T-80 – iki 40 mazgų (~74 km/val.) greičiu. Pilnai pakrautas (tuomet jo masė būna iki 535 t) toks laivas gali išplaukti į krantą, įveikdamas iki 1,6 m aukščio sienelę.

Egzistuoja ir laivai, kurie šonuose turi ne „sijoną“, o į vandenį panirusias plokštes, vadinamas side – walls ('šoninės sienelės'). Tokie laivai (pvz., Rusijos karo laivyno korvetės „Bora“ ir „Samum“) juda tik vandenyje ir negali išeiti į sausumą.

Oro pagalvė kitur[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oro pagalvės principas taip pat naudojamas kai kuriose judančiose mechaninėse konstrukcijose sumažinti trinčiai. Pvz., konvejerio trinčiai sumažinti[1].

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Convair 2000 air conveyor for empty PET bottles[neveikianti nuoroda]