Ekrano efektas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Ekrano efektas – sparno keliamosios galios padidėjimas, kai lėktuvas skrieja neaukštai virš žemės paviršiaus (1-1,5 m). Atrastas XX a. trečią dešimtmetį.
Ekrano efektas yra oro pagalvės variantas, kai suspausto oro sluoksnis susidaro ne jį varant po aparato apačia, o jam pačiam susislegiant po skriejančiu sparnu. Ekrano efekte sparnas ima generuoti keliamą jėgą ne tik dėl slėgio sumažėjimo virš sparno, bet ir dėl jo padidėjimo po sparnu, kas įmanoma tik nedideliame aukštyje.
Ekrano efektas (didėjanti keliamoji galia) ima pasireikšti, kai skridimo aukštis mažesnis už dvigubą sparno plotį. Efektas vis didėja, kai sparnas artėja prie paviršiaus (žemės ar vandens). Efektas didžiausias, kai skrydžio aukštis lygus pusei sparno pločio.
Ekrano efektas trukdo nepatyrusiems pilotams, kadangi prie žemės priartėjęs lėktuvas „priešinasi“ leidimuisi, ir pasitaiko, kad lėktuvas pasiekia tūpimo taką per toli, ir takas gali pasirodyti per trumpas.
Efektas yra panaudojamas ekranoplanuose. Pirmasis ekrano efektą 1927 m. straipsnyje moksliškai aprašė ir sukūrė teorinius oro pagalvių apskaičiavimo metodus rusų mokslininkas Konstantinas Ciolkovskis.