Ona Vytautienė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Ona Vytautienė
Hanna Śviatasłaŭna. Ганна Сьвятаслаўна (1839).jpg
Gimė nežinoma
Eišiškės
Mirė 1418 m. rugpjūčio 31 d.
Trakuose
Tėvas Sudimantas
Sutuoktinis (-ė) Vytautas
Vaikai Sofija

Ona Sudimantaitė-Vytautienė (m. 1418 m. rugpjūčio 31 d. Trakuose) – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto pirmoji žmona.

Ona Vytautienė. 16 a. miniatiūra

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ona gimė Eišiškių kunigaikščio Sudimanto šeimoje ir iki santuokos vadinosi Ona Sudimantaite. Ištekėjo už Vytauto apie 1370 m.

Ona du kartus padėjo savo vyrui Vytautui ypač sunkiomis jo gyvenimo aplinkybėmis: pirmą kartą išvaduodama jį iš Krėvos pilies (1382 m.), kur jam grėsė jo tėvo Kęstučio likimas arba ilgametis kalėjimas, ir antrą kartą (1389 m.) po nepavykusio sąmokslo paimti klasta Vilnių.

Didžioji kunigaikštienė Ona buvo Astravos (1392 m.) ir Salyno (1398 m.) derybų dalyvė. Ji gerai išmanė aukštosios Lietuvos politikos reikalus. Vokiečių ordinas, visuomet turįs tikslių žinių apie Lietuvos visuomeninius ir politinius santykius, labai aukštai vertino didžiosios kunigaikštienės Onos politinį vaidmenį Lietuvoje. Jis įvairiomis dovanomis stengėsi pelnyti jos palankumą, pavyzdžiui, 1408 m. Ordino magistras Ulrichas fon Jungingenas pasiuntė jai muzikos instrumentus − klavikordą ir portatyvą. 14131414 m. žiemą ji priėmė flamandų keliautoją ir diplomatą Žilberą de Lanua. Gavęs žinią apie jos mirtį, Vokiečių ordino magistras įsakė atlaikyti už jos vėlę šv. mišias ir vigilijas visose Ordino bažnyčiose.

Ona Vytautienė palaidota Vilniaus katedroje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]