Olimpinė liepsna

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Olimpinė liepsna

Olimpinė liepsna (arba Olimpinė ugnis) – vienas žinomiausių Olimpinių žaidynių simbolių. Pasak legendos, Prometėjo dovanota žmonėms, ugnis tapo aukštų idealų, taikios kovos už žmonių laimę simboliu. Olimpinė ugnis, uždegta Olimpijoje ir atnešta į žaidynių vietą, simbolizuoja kilnius siekius, taiką, draugystę, vienybę. Ugnies uždegimas Olimpijoje, olimpinio deglo estafetė – olimpinių žaidynių preliudija.

Olimpinio deglo estafetė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo pat liepsnos uždegimo momento iki jos perdavimo, viskas vyksta pagal labai griežtą ritualą:

  • Uždegimas

Nuo Olimpinių žaidynių pradžios, liepsna visuomet uždegama Olimpijoje, Graikijoje, naudojant senovinius metodus (dažniausiai saulės spindulių pagalba) keletą mėnesių iki Žaidynių pradžios.

  • Liepsnos nešimas

Iš Olimpijos liepsna keliauja per skirtingas šalis, miestus ir kontinentus iki galutinio miesto. Liepsna praneša šalies gyventojams apie artėjančias žaidynes, o liepsnos nešėjams leidžia susipažinti su tos šalies papročiais ir kultūra.

Deglo estafetėje dalyvauja tūkstančiai sportininkų, kitų sričių įžymybių ir paprastų sporto mėgėjų. Tam tikrą ugnies kelionės atkarpą fakelo nešėjas įveikia bėgdamas, po to perduoda ugnį kitam estafetės dalyviui.

Deglas skatina žingeidumą ir norą pažinti kitus.

  • Atvykimas į stadioną

Žaidynių atidarymo dieną, liepsna įnešama į pagrindinį stadioną ir ten yra uždegamas olimpinis aukuras. Ši misija patikima paskutiniam estafetės dalyviui, kurio pavardę stengiamasi išlaikyti paslaptyje iki pat žaidynių atidarymo pradžios. Paprastai ugnies kelionę užbaigia nusipelnęs šalies – olimpiados rengėjos sportininkas.

Olimpinė ugnis aukure dega iki žaidynių uždarymo ceremonijos. 2006 metais Turine vykusių XX žiemos olimpinių žaidynių metu olimpinė liepsna degė 57 metrų aukščio aukure. Tai aukščiausias olimpinės ugnies stovas per visą olimpiados istoriją.

Olimpinio deglo konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartinis olimpinis deglas yra laikomas Senovės Graikijos medinio deglo interpretacija. Jis yra gaminamas pagal modernias technologijas. Jo konstrukcijoje medį pakeitė metalinės dalys ir plastikai.

Deglo viduje yra dujų patronas ir degikliai. Deglo liepsna dega apibrėžtą laiko tarpą, kurio pakanka, kad estafetės dalyvis įveiktų savo distanciją bėgte. Turino olimpiadai pagaminti deglai degė mažiausiai 15 minučių.

Šių dienų deglas atitinka specialius reikalavimus. Deglas pagamintas taip, kad jo liepsnos neužpūs vėjas, neužgesins lietus ar sniegas. Deglo liepsna yra aiškiai matoma dieną ir naktį, dega plačiame oro temperatūros diapazone.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Liepsna pirmą kartą buvo uždegta Olimpijoje 1936 m., prieš Berlyno Olimpines žaidynes, kuomet Hitlerio propagandistė Leni Riefenstahl ėmė kurti mitą, jog šis simbolis buvo naudojamas dar senovinėje Graikijoje, šiuo vaizdiniu stiprindamas šlovingo ir kilmingo Trečiojo reicho įvaizdį.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka