Nyderlandų vėliava

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nyderlandų vėliava
Vlag van Nederland
Naudojimas Nacionalinė vėliava
Santykis2:3
Priimta1575 m.
AprašasAudeklas iš trijų lygių horizontalių spalvų juostų: viršutinės – raudonos, vidurinės – baltos, žemutinės – mėlynos

Nyderlandų vėliava (ol. Vlag van Nederland) – horizontali trispalvė, kurios juostos raudona, balta ir mėlyna. Oficiali Nyderlandų vėliava nuo 1937 metų vasario 19 d.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmoji Nyderlandų vėliava buvo oranžinės, baltos ir mėlynos spalvų. Oranžinė spalva – dėl to, kad sukilimo vadas Vilemas Oranietis, vėliau tapęs pirmuoju nepriklausomų Nyderlandų valdytoju, buvo kilęs iš vokiškosios Nasau dinastijos ir paveldėjęs dar savo dėdės Pietų Prancūzijoje įsigytą Oranžo (Orange) kunigaikštystę. Iš čia kilo jo ir palikuonių vardas Oranžietis arba Oranietis. Beveik po šimto metų, 1689-aisiais, jo įpėdinis valdytojo poste Vilemas III Oranietis (16501702) tapo ir Anglijos karaliumi Viljamu III, 1690 m. Šiaurės Airijoje sumušė prancūzų remiamus sukilėlius katalikus, ir nuo to laiko Airijoje gyvenantys protestantai iki šiol švenčia Oranžinę dieną (Orange day). Oranžinę spalvą rasime ir šiandieninėje Airijos vėliavoje, tačiau pačių Nyderlandų vėliavoje jos nebeliko – nuo XVII a. ją pakeitė raudona. Nėra tikrai žinoma, kodėl taip nutiko. Vienų nuomone oranžinė spalva pamažu virto raudona dėl dažų gamybos sunkumų, kitų teigimu, dėl to, kad Oraniečių dinastija prarado populiarumą, kuo, aišku, sunku patikėti, nes ir šiandien ši dinastija sėkmingai tebevaldo šalį.

Spalvos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vėliavos proporcijos ir spalvos
Spalvų sistema Raudona Balta Mėlyna
CMYK 0.83.78.32 0.0.0.0 77.47.0.48
RGB 173,29,37 255,255,255 30,71,133
HEX #AD1D25 #FFFFFF #1E4785