Nuosavybės teisės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Nuosavybės teisės – teisės (subjektinės galimybės) savo nuožiūra, nepažeidžiant įstatymų ir kitų asmenų teisių ir interesų, valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą ir juo disponuoti. Savininkas turi teisę perduoti kitam asmeniui visą nuosavybės teisės objektą ar jo dalis, arba tik konkrečias teises. Savininko teisių triadą sudaro valdymas, naudojimas ir disponavimas.

Teisių perleidimo paslaugos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nekilnojamojo turto perleidimas įsigalioja tik jį įvykdžius specialia tvarka. Ją gali atlikti tik įgalioti asmenys. Tokias paslaugas dažniausiai teikia notarai.

Paslaugas sudaro nuosavybės teisių perdavimo akto parengimas, parašų patvirtinimas (paliudijimas) ir akto įregistravimas nekilnojamojo turto registre. Paslaugas daugelyje valstybių atlieka notarai ir (arba) advokatai. Kai kur – nekilnojamojo turto makleriai (pvz., Švedija). Stipriai reguliuojamose rinkose paslaugų kainos aukštos, nors šios paslaugos nėra kokybiškesnės nei mažiau reguliuojamose rinkose[1].

Nuosavybės apyvarta ES-27 siekė apie 1 800 mlrd. eurų arba 16 % ES BVP (2005 m.), o nuosavybės teisių perleidimo paslaugų apyvarta – 16,7 mlrd. eurų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]