Notr Damo universitetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Notr Damo universitetas
angl. University of Notre Dame
lot. Universitas Dominae Nostrae a Lacu
ŠūkisVita Dulcedo Spes
('Gyvenimas, saldumas, viltis')
Įkurtas1842 m.
TipasPrivatus
Šelpimas13,1 mlrd. JAV dol. (2018)
PrezidentasJohn Jenkins
DekanasThomas G. Burish
Darbuotojų1 309
Studentų12 393
Bakalaurai8 530
Magistrantai3 863
VietaNotre Dame, Indiana, JAV
Svetainėnd.edu

Notr Dam diu Lak („Ežero Dievo Motinos“) universitetas (arba tiesiog Notr Damas) – elitinis, privatus, katalikiškas, pelno nesiekiantis mokslinių tyrimų universitetas. Notre Dame yra kasmet pripažįstamas tarp 20 geriausių universitetų Jungtinėse Amerikos Valstijose, ypač bakalauro išsilavinimo srityje.

Pagrindinis universiteto miestelis išsidėstęs 510 hektarų plote Saut Bendo priemiestyje ir jame yra nemažai atpažįstamų simbolių, tokių kaip Auksinis kupolas, Hesburgo bibliotekos freska Gyvenimo žodis, Notre Dame stadionas ir bazilika.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1842 m. lapkričio 26 d. universitetą įkūrė prancūzų vienuolis Edward Sorin, kuris taip pat buvo pirmasis jo prezidentas.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bakalauro studentai gali rinktis studijas tarp šešių fakultetų: Menų ir Kalbos, Mokslo, Inžinerijos, Verslo, Architektūros ir Pasaulinių reikalų.

Auksinis kupolas su Dievo Motina

Universitetas siūlo daugiau kaip 50 metinių programų studijuoti užsienyje ir daugiau kaip 15 vasaros programų. Notre Dame magistrantūros studijų programoje yra daugiau kaip 50 magistro, doktorantūros ir profesinių studijų programų, kurias siūlo penkios mokyklos, kartu su Notre Dame teisės mokykla. Universitete veikia Hesburgo biblioteka ir Snite meno muziejus. Didžioji dalis universiteto studentų gyvena universiteto bendrabučiuose, kurių iš viso yra 31 ir kiekvienas jų turi savo tradicijas, renginius ir savo sporto komandas.

Studentų miestelis su bazilika ir Administracijos pastatu

Priėmimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Notre Dame yra žinomas dėl savo selektyvumo. 2021 m. rudenį į universitetą buvo priimti 3 446 studentai iš 23 639 pateikusių paraiškas (14,6 % nuo norinčiųjų skaičiaus). Vos ne kas ketvirtas studentas turi vieną iš savo tėvų baigusį šį universitetą. Akademinis profilis ir toliau išlieka tarp 10–15 geriausių nacionalinių mokslinių tyrimų universitetų. Tarp stojančiųjų 48% reprezentavo 1% gabiausių mokinių savo vidurinėje mokykloje, o 94% – buvo tarp 10% pačių geriausių. Vidutinis SAT balas buvo 1510, tuo tarpu ACT balas buvo 34 (iš 36 galimų). Priėmimas studijuoti universitete ankstyvąja paraiška nevaržo studentams pasirinkti ir kitus universitetus, į kuriuos jie buvo priimti. Priimti studentai atvyko iš 1311 gimnazijų, o vidutinis studentas keliavo daugiau nei 750 mylių iki Notre Dame. Nors visi studentai pradeda mokytis pirmųjų metų studijų programoje, bet 25 proc. nurodė, kad ketina studijuoti laisvųjų menų ar socialinių mokslų srityje, 24 proc. inžinerijos, 24 proc. verslo, 24 proc. mokslo ir 3 proc. architektūrą.

Reitingai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2016 m. „Forbes“ „America’s Top Colleges“ sąraše užima 13-ąją vietą tarp universitetų Jungtinėse Amerikos Valstijose. „US News and World Report“ skiria Notre Dame teisės mokyklai 22-ąją vietą. Remiantis „BusinessWeek“ ataskaita pirmąją vietą užima Mendozos verslo kolegijos bakalauro mokykla.

Hesburgo bibliotekos freska.

Universiteto žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Universitetą yra baigę 134 tūkst. alumnatų, veikia 275 ND klubai visoje Amerikoje, kurie palaiko vieną iš glaudžiausių alumnatų tinklų tarp JAV universitetų.

Eric F. Wieschaus – 1969 m. baigė biologijos bakalauro studijas, 1995 m. Nobelio premijos už mediciną laureatas

Amy Coney Barrett – JAV Aukščiausiojo Teismo teisėja, 1997 m. baigė Teisės mokyklą

Condoleezza Rice – 1975 m. baigė politinių mokslų magistro studijas

Phil Donahue – TV laidų vedėjas, 1957 m. baigė verslo administracijos bakalauro studijas

Regis Philbin – TV laidų vedėjas, 1953 m. baigė sociologijos bakalauro studijas

Knute Rockne – žymus ND futbolo treneris, 1914 m. baigė farmacijos bakalauro studijas

Joe Montana – futbolininkas, 1979 m. baigė verslo administracijos ir marketingo bakalauro studijas

Nicholas Sparks – rašytojas, 1988 m. baigė verslo finansų bakalauro studijas

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Universiteto atletinės komandos yra NCAA I divizijos nariai ir yra žinomos kaip „ Fighting Irish“ (Kovojantys airiai). Notre Dame yra žinomas dėl savo amerikietiškojo futbolo komandos, kuri prisidėjo prie jo vardo išgarsinimo XX a. Jie yra laimėję 17 nacionalinių čempionatų. Notre Dame Victory March daina yra dažnai laikoma viena iš labiausiai žinomų ir atpažįstamų sportinių dainų tarp universitetų.

Lietuviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Universitete studijavo
Edvardas Kriaučiūnas, Feliksas Kriaučiūnas, Linas Sidrys, Mariel Žagunis, Tim Abromaitis, Martinas Gebenas.