Ngavangas Namgijalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ngavangas Namgijalas
Butano šabdrungas
Shabdrung rubin.png
Šabdrungai
Visas vardas Ngawang Namgyal
Gimė 1594 m.
Ralungas, Tibetas
Mirė 1651 m.
Punaka, Butanas
Indija
Indija
Butano šabdrungas
Valdė 1594 m. - 1651 m.
Įpėdinis Kunga Gyaltshen

Ngawang Namgyal (dzongkha: ཞབས་དྲུང་ངག་དབང་རྣམ་རྒྱལ, 1594 m.1651 m.) – pirmasis Butano dvasinis lyderis (šabdrungas).

Jis suvienijo Butaną iš paskirų kariaujančių žemių, siekė sukurti Butano kultūrinį identitetą, atskirti jį nuo Tibeto kultūros, iš kurios jis buvo kilęs. Taip pat jis padalino Butano valdžią į dvi dalis: dvasinę ir pasaulietinę.

Kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ngawang Namgyal gimė Ralunge, Tibete. Iš tėvo pusės jo giminės linija siekė Drogon Tsangpa Gyare, Drukpa budizmo mokyklos įkūrėją. Zhabdrung buvo laikomas Kunkhyen Pema Karpo reinkarnacija ir atsisėdo į sostą kaip jo paveldėtojas princas, tituluojamas šabdrungu.

Vėliau tarp šabdrungo ir Karmapa mokyklos lyderio kilo konfliktas. Dėl to 1616 m. Tsang Desi pareikalavo atiduoti šventas Ralungo relikvijas ir pasiuntė savo kareivius jų atimti jėga. Apie tai sužinojęs Ngawang Namgyal pabėgo iš Tibeto į pietus, dabartinį vakarų Butaną, kur įkūrė Čeri vienuolyną ties Timpu.

Butano suvienijimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Simtokha dzongas

Ngawang Namgyal įtvirtino savo valdžią vakarų Butane pavergdamas konkurentus, kurie priklausė priešiškai Lapa Kagju budizmo mokyklai ir buvo pastatę keletą senųjų Butano dzongų. Vėliau jis užėmė ir likusias Butano dalis.

1627 m. jis pastatė Simtoka dzongą, kuris buvo strategiškai patogioje vietoje. Iš ten jis galėjo kontroliuoti tiek Paro slėnį vakaruose, tiek Trongso slėnį rytuose.

Taip pačiais metais į Butaną atvyko pirmieji europiečiai (portugalai jėzuitai Estevao Cacella ir João Cabral). Jie Butano valdovą apibūdino kaip labai malonų, apsišvietusį žmogų, besidomintį menu.

1634 m. įvyko "Penkių lamų kova", kurioje Ngawang Namgyal nugalėjo prieš jį suvienytas Tibeto ir Butano pajėgas. Nuo to laiko Butanas tapo vieninga šalimi.

Ngawang Namgyal pradėjo suvienyto Butano istoriją, kartu įsteigdamas ir dvasinių lyderių šabdrungų liniją, valdžiusią šalį iki XX a.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]