Pereiti prie turinio

Nekropolis prie Kremliaus sienos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Nekropolis prie Kremliaus sienos

Nekropolis prie Kremliaus sienosmemorialinės kapinės Maskvos Raudonojoje aikštėje. Kremliaus siena atlieka kolumbariumo funkcijas, prie sienos abipus Vladimiro Lenino mauzoliejaus yra kapavietės. Šiame nekropolyje buvo laidojami įžymūs TSRS politiniai ir kariniai vadovai, užsienio komunistai (Džonas Ridas, Senas Katajamas, Klara Cetkin ir kt.).

Nekropolio istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nekropolis pradėtas formuoti 1917 m. lapkričio mėn., kuomet Raudonojoje aikštėje dviejuose broliškuose kapuose palaidota apie 300 Kremliaus įgulos karių, žuvusių 1917 m. spalio 28 d. įvykiuose Maskvoje. 1919 m. Raudonojoje aikštėje palaidotas miręs pirmasis VCIK (Visos Rusijos centro vykdomojo komiteto) pirmininkas Jakovas Sverdlovas.

1924 m. pastatytas Lenino mauzoliejus, tapęs nekropolio centru.

Nuo XX a. trečio dešimtmečio nekropolis plėtėsi dviejų rūšių kapavietėmis:

  • atskiruose kapuose karstuose buvo laidojami ypač svarbūs TSKP ir vyriausybės veikėjai;
  • sienoje įmūrijamos urnos su mirusių svarbių asmenų pelenais.

Palaidotieji[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prie kapaviečių pastatyti paminklai – skulptūriniai portretai (N. Tomskio ir kt.) darbai.

Ant sienoje įmūrytų urnų pritvirtintos memorialinės lentos, ant jų užrašytos mirusiųjų pavardės ir gyvenimo datos. Iš viso urnose palaidota 114 žmonių (t. t. rašytojas Maksimas Gorkis, Sergo Ordžonikidzė, Sergejus Kirovas, maršalas Georgijus Žukovas, Dmitrijus Ustinovas, Arvydas Pelšė, lakūnas Valerijus Čkalovas, kosmonautas Jurijus Gagarinas, akademikai Igoris Kurčiatovas, Mstislavas Keldyšas, konstruktorius Sergejus Koroliovas ir kt.). Iki 1976 m. šiame nekropolyje buvo laidojami visi mirę Tarybų Sąjungos maršalai, vėliau jie pradėti laidoti ir kitose kapinėse.

Paskutiniai šiame nekropolyje palaidoti Konstantinas Černenka (kapavietėje) ir Dmitrijus Ustinovas (sienoje).

XX a. pabaigoje nekart buvo keltas klausimas apie šio nekropolio panaikinimą dėl etinių, religinių ir politinių priežasčių.