Mauzoliejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paramore šeimos mauzoliejus, JAV

Mauzoliejus (sen. gr. mausoleion) – monumentalus antkapinis statinys, žymintis palaidojimo vietą ir įamžinantis mirusiojo atminimą. Dažniausiai įrengiami stačiakampio arba apvalios formos, su patalpomis urnai, sarkofagui arba karstui. Puošiamas architektūriniais ir skulptūriniais elementais. Vienas iš seniausių žinomų mauzoliejų - Halikarnaso mauzoliejus.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Halikarnaso mauzoliejus – vienas iš 7 pasaulio stebuklų

Pavadinimas kilo iš Karijos karaliaus Mausolo vardo, kurio žmona Artemisija pastatė vieną iš septynių pasaulio stebuklųHalikarnaso mauzoliejų. Kaip statinio tipas paplito senovės graikų ir senovės Romos architektūroje. Statybos tradicija išliko ir viduramžių Europoje. XIV – XVI a. plačiai statyti Azijos valstybėse. Vienas žymiausių visame pasaulyje – Tadžmahalo mauzoliejus. XX a. mauzoliejai dažniausiai statyti totalitarinių valstybių vadovams pagerbti.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje mauzoliejai buvo įrengiami bažnyčiose. Vienas reikšmingiausių mauzoliejų Lietuvoje – Radvilų mauzoliejus, įrengtas XVII a. Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Mauzoliejus. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 479-480 psl.