Naujasis tiltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Naujasis tiltas
Novy Most Bratislavoje.JPG
Vieta Bratislava, Slovakija
Ilgis 430,8 m
Plotis 21 m
Aukštis 95 m
Pastatytas 1972 m.

Naujasis tiltas (svk. Nový Most) – vienas iš transporto ir pėsčiųjų tiltų per Dunojaus upę Bratislavoje. Jungia Bratislavos centrą su gyvenamuoju Petržalkos kvartalu. Aiškiai išsiskiria miesto panoramoje savo 84 m aukščio atrama. Atramoje įrengtas restoranas „UFO watch.taste.groove.“, talpinantis 430 žmonių, anksčiau vadintas „Bystrica“. Restoranas sujungtas su apžvalgos aikštele. Į ją galima patekti liftu kairiąja tilto atrama, dešiniojoje yra 430 laiptelių avarinis išėjimas. UFO kasmet aplanko 200 tūkst. lankytojų. Tilto viduje yra vandentiekis, kuris vandeniu aprūpina senamiestį ir Petržalką.

Tai vienintelis tiltas Bratislavoje, neturintis atramos Dunojaus vagoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiltas pastatytas 19671972 m. pagal architektų A. Tesár, J. Lacko, I. Slameň projektą. Iškilmingas atidarymas įvyko 1972 m. rugpjūčio 26 d. Atlaisvinant vietą statybai buvo išgriauta didelė Bratislavos senamiesčio dalis, tame tarpe beveik visas žydų kvartalas.

Parametrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiltas plieninis, pakabintas ant vienos 84,6 m aukščio atramos. Bendras tilto ilgis 430,8 m. Bendras plotis 21 m[1], svoris 7537 t. Bendras aukštis nuo pagrindo iki viršaus – 95 m. Kupolo diametras – 32 m.

Tiltas turi keturias automobilių juostas, po jomis, iš kiekvienos pusės yra pėsčiųjų ir dviračių takai. Šaligatvių plotis – 3,2 m.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Construction and design of cable-stayed bridges. W.Podolny, J. Scalzi. 1989