Nantalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nantalis
suom. Naantali
šved. Nådendal
      
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Suomijos vėliava Suomija
Provincija Vakarų Suomija
Regionas Pietvakarių Suomija
Įkūrimo data 1443 m.
Gyventojų (2012) 18 858
Plotas 687,98 km²
Tankumas (2012) 27 žm./km²
Tinklalapis www.naantali.fi
Vikiteka Nantalis

Nantalis (suom. Naantali, šved. Nådendal) – miestas Suomijoje, Pietvakarių Suomijos regione, 14 km į vakaras nuo Turku. Savivaldybėje gyvena 18,8 tūkst. gyv. (2012 m. duomenys). Turistų traukos centras. Yra Trolių Mumių pramogų parkas.

Miestas apima apie 311 km² sausumos teritorijos, kurios didžiąją dalį sudaro miškais apaugusios, arba dirbamąja žeme paverstos salos. Gyventojų dauguma gyvena žemyninėje šalies dalyje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvenvietė įsikūrė apie viduramžių Brigitos ordino Vallis gratiae vienuolyną. Miesto statusą gyvenvietei 1443 m. suteikė Švedijos karalius Kristupas III Bavarietis. Tuo laikotarpiu miestas buvo svarbi piligrimų kelionės atkarpa.

XVI a. katalikybės reikšmė sumenko, jos vietą kaip pagrindinė Suomijos religija užėmė protestantizmas, vienuolynas buvo uždarytas ir miestą apniko sunkūs laikai. Jie tęsėsi iki XVIII a. vid., kai mieste buvo įkurta muitinė. Prieš du ekonominio sąstingio šimtmečius miestelis buvo žinomas dėl pėdkelnių trikotažo pramonės.

1863 m. Kalevanniemi kyšulyje buvo įkurtas mineralinių vandenų kurortas ir miestelis tapo plačiai žinoma poilsio vieta. 1917 m. Suomijai atgavus nepriklausomybę, 1922 m. Kultarantos dvare, esančiame Luonnonmaa saloje, buvo įkurta oficiali Suomijos Respublikos prezidento vasarinė rezidencija.

2009 m. sausio 1 d. Merimasku, Rymättylä ir Velkua savivaldybės buvo prijungtos prie Nantalio.