Nana (apačiai)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nana

Nana (dar žinomas kaip Kas-tziden, 1800 m. – 1896 m. gegužės 19 d.) – apačių karo lyderis.

Nana gimė mimbrenų apačių žemėse dabartinės Naujosios Meksikos teritorijoje. Delgadito buvo jo dėdė. Jis niekada nebuvo tikras vadas, kariavo su baltaisiais kartu su Victorio iki jo mirties. Nanos ankstyvoji žmona ar žmonos nėra žinomos, tačiau viena turėjo būti iš meskelerų genties, nes Nana daug laiko praleido su jais. Žinomas vienos jo dukters vardas – Geyahnum. Taip pat buvo vedęs Geronimo seserį Nah – dos – te. Jie susilaukė vieno sūnaus, kuris mirė ar buvo nužudytas 1878 m.

Nana lydėjo Victorio daugelyje jo žygių, kartu su juo persikėlė į Meksiką, tačiau išvengė jo likimo prie Tres Kastilijos, nes jis su savo žmonėmis apėjo pasalą ir pasitraukė į Siera Madrę. Po Victorio mirties Nana ėmėsi vadovauti nedideliam Karštųjų versmių apačių būriui. Būdamas šlubas kaire koje (ką sufleruoja ir jo apačių vardas), kentėdamas nuo reumato, prastai matydamas ir būdamas 80 metų, 1881 m. surengė vieną iš legendinių apačių antpuolių Naujosios Meksikos pietvakariuose. Su nedideliu būriu karių (ne didesniu kaip 40, o dažniausiai 15), išmaišė daugiau kaip 1000 mylių priešo teritorijos, nužudė 30 ar 50 amerikiečių ir nemažai sužeidė, pagrobė dvi moteris ir nuvarė ne mažiau kaip 200 arklių ir mulų ir saugiai grįžo į Meksiką.

Naną pavyko sučiupti 1883 m. gegužės mėn. Siera Madrės kalnuose. Jis su kitais gentainiais buvo nusiųstas į San Karlo rezervatą, tačiau iš jo pabėgo ir prisijungė prie Geronimo grupės Meksikoje ir kovojo su juo paskutiniais pasipriešinimo metais. 1886 m. rugsėjo 4 d. kartu su Geronimo pasidavė generolui Milui Skeletų kanjone, Arizonoje. Paskutinius savo metus praleido Silo forte, Oklahomoje, kur ir mirė būdamas 96 metų amžiaus 1896 m. gegužės 19 d.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]