Monopsonija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Monopsonija – rinkos forma, kuomet egzistuoja daugelis gamintojų, tačiau tik vienas pirkėjas (monopsonistas). Monopsonija yra atvirkštinis monopolijos atvejis. Kaip ir monopolija, monopsonija sukuria iškreiptą konkureciją, kuriai esant laisvosios rinkos dėsniai veikia specifiškai ir bendri dėsningumai netinka.

Šį terminą pirmąkart pavartojo Joan Robinson (1933).

Monopsonija lemia rinkoje veikiančio vienintelio pirkėjo dominuojančią padėtį atitinkamoje rinkoje, kurioje jis veikia. Tai sudaro galimybę monopsonininkui piktnaudžiauti turima padėtimi ir tokiu būdu pažeisti konkurenciją šioje rinkoje.

Monopsoniniai santykiai dažniausiai susidaro kuomet daugelis darbuotojų nereguliuojamos darbo rinkos sąlygomis mėgina parduoti savo darbo jėgą vienam arba nedaugeliui jų kvalifikaciją atitinkantį darbą galinčių pasiūlyti darbdavių. Monopsonistas turi galimybę įtvirtinti mažesnį darbo užmokestį, nei jis galbūt nusistovėtų esant didesniam darbdavių skaičiui.

Vienas iš monopsonijos pavyzdžių Lietuvoje galėtų būti Ignalinos atominė elektrinė. Šiai įmonei reikia daug specialistų su itin specifiniais įgūdžiais ir išsilavinimu ir tai yra vienintelė įmonė kuriai reikalingi šie specialistai labai dideliame regione, apimančiame visas Baltijos šalis bei nemažas aplinkines teritorijas.


Nukrypimai nuo teisingos konkurencijos

Monopolija  | Oligopolija | Oligopsonija | Monopsonija | Monopolistinė konkurencija | Informacijos trūkumas