Mike Tyson

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Maikas Taisonas

Maikas Taisonas (Mike Tyson, g. 1966 m. birželio 30 d. Brukline, Niujorkas, JAV) – amerikiečių boksininkas.

Karjera[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maikas Taisonas pagarsėjo kaip pats jauniausias visų laikų boksininkas, tapęs Pasaulio sunkiasvorių čempionu. Ilgą laiką niekas nesugebėjo net pasistūmėti prie pergalės prieš jį. Pats pirmasis jo, kaip profesionalo pasirodymas, įvyko 1985 metų kovo 6 dieną Niujorke. Kovoje prieš Hektorą Mersedesą, Maikas Taisonas jau pirmajame raunde šventė pergalę. Patys pirmieji jo, kaip profesionalaus boksininko, metai buvo įtempti: įvyko net 19 kovų (18 iš jų pasibaigė nokautais). 1986 m. lapkričio 22 d. jaunasis boksininkas gavo galimybę įrodyti savo vertę ir antrajame raunde, kuriame techniniu nokautu nugalėjo tuometinį čempioną Trevorą Berbiką. Taip, būdamas 20 metų ir 4 mėnesių amžiaus amerikietis boksininkas tapo jauniausiu sunkiasvoriu boksininku istorijoje, tapusiu Pasaulio čempionu. Tuo metu jo svoris buvo 101 kg, o ūgis siekė 178 cm. Apakintas šlovės, Maikas Taisonas nusprende nugalėti visus tuo metu stipriausius pasaulio sunkiasvorius ir jam tai pavyko. Netrukus jis tapo vieninteliu pasaulyje kovotoju, kuriam priklausė visi trys svarbiausi čempionų diržai: WBA, WBC, IBF. Maiko Taisono karjeros kulminacija laikoma 1988 m. birželio 27 d., kai Taisonas po 1 min. 31 s trukusios kovos nokautavo Maiklą Spinksą, tuomet vieną iš stipriausių tuometinių sunkiasvorių boksininkų. Netrukus, mirus Maiko treneriui, viskas pradėjo keistis: Maikas nustojo kurti kombinacijas ir nesiruošė kovoms. Vienintelis jo tikslas buvo nokautuoti savo priešininką vienu smūgiu. Pirmasis nutraukęs Maiko Taisono kovų virtinę buvo Buster Douglasas, kuris dešimtame raunde nokautavo „Geležinį Maiką“. 1997 metais įvyko viena iš įsimintiniausių Maiko Taisono kovų. Ši kova prieš Evanderį Holifildą, buvo įvertinta 100 milijonų JAV dolerių. Kova pasibaigė Maiko Taisono diskvalifikavimu už varžovo ausies sužalojimą (Maikas nukando varžovui ausies dalį). Tai sulaukė milžiniško žiniasklaidos dėmesio. 2005 metais Maikas Taisonas paskelbė apie savo, kaip sunkiasvorio boksininko, karjeros pabaigą.

Asmeninis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Boksininko vaikystė nebuvo lengva. Jis augo Brukline, Niujorke. Kai jam buvo treji metai, jo tėvą deportavo, tad jo motina Lorna Smith Tyson turėjo viena kovoti už šeimos bei savo išlikimą. Vaikystėje M. Taisonas buvo nemėgiamas kitų paauglių dėl savo šveplos kalbos bei pomėgio balandžiams. Kartą, vienam iš paauglių nusukus jo mylimiausiam balandžiui galvą, berniukas pirmą kartą suprato, kad turi talentą bokse. Tuomet, balandžių skriaudėjas dar ilgą laiką spjaudėsi kraujais. Didesniąją dalį savo paauglystės, berniukas praleido pataisos kolonijose nei mokykloje. Netrukus už muštynes jis buvo pašalintas iš mokyklos ir atsidūrė kolonijoje, kur vieno iš pataisos namų apsauginių ir buvo pastebėtas kaip boksininkas. Keletą mėnesių patreniravęs M. Taisoną, apsaugininkas atidavė jį vienam iš garsiausių tuometinių trenerių Kuzui D’Amato. Šis ir padarė M. Taisoną greitu, technišku, gerai koordinuotu, bei atsargiu.

1992 m. boksininkas buvo apkaltintas Black America dalyvės Desiree Washington išprievartavimu. Nežinia, ar tuometinis bokso čempionas iš tiesų buvo dėl to kaltas, kadangi, kaip vėliau paaiškėjo, auka ir anksčiau buvo melagingai apkaltinusi kitus išprievartavimu. Už šį nusikaltimą Maikas buvo nuteistas kalėti 6 metus, tačiau po 3 metų paleistas lygtinai. Kalėjime boksininkas atsivertė į islamą ir pasikeitė savo vardą į Malik Abdul Aziz.