Marija Magdalena Nagevičienė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Marija Magdalena Nagevičienė
Gimė 1847 m.
Kretinga
Mirė 1927 m. vasario 5 d. (~80 metų)
Kretinga
Tėvas Jonas Eitavičius
Motina Barbora Gorskaitė-Eitavičienė
Sutuoktinis (-ė) Vladislovas Kiprijonas Nagevičius
Vaikai Olimpija, Oktavija, Vladislovas Antanas
Veikla visuomenės švietėja, spaudos platintoja

Marija Magdalena Eitavičiūtė-Nagevičienė (1847 m. Kretingoje1927 m. vasario 5 d. Kretingoje) – Lietuvos visuomenės švietėja, spaudos platintoja, pirmojo lietuviško knygyno Kretingoje įkūrėja.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė ir užaugo iš valstiečių kilusių pasiturinčių miestelėnų Jono ir Barboros Eitavičių šeimoje. 1876 m. lapkričio 21 d. ištekėjo už bajoro, Kretingos muitinės tarnautojo Vladislovo Kiprijono Nagevičiaus. Susilaukė dukterų Olimpijos ir Oktavijos, kurios mirė kūdikystėje, bei sūnaus Vladislovo Antano.

1881 m. vyrui mirus, likusį gyvenimą paaukojo sūnui, rūpinosi jo auklėjimu ir išsimokslinimu. Jam mokantis, Palangoje, Rygoje ir Sankt Peterburge nuomavo butus, samdė namų šeimininkes, rėmė neturtingus sūnaus bendramokslius. Panaikinus lietuviškos spaudos draudimą, savo namuose Kretingoje 1904 m. atidarė vieną pirmųjų Lietuvos provincijoje lietuviškos spaudos knygyną ir rašymo reikmenų krautuvę, bendravo su lietuvių kultūros veikėjais Jonu Juozu Palukaičiu, Povilu Višinskiu, Morta Zauniūte. Kaupti ir platinti lietuvišką spaudą jai padėjo atostogauti grįždavęs sūnus.

Palaidota senosiose Kretingos kapinėse, greta vyro, dukterų ir sesers Praksėdos. Sūnus Vladas Nagius-Nagevičius prie motinos kapo pastatė medinį stogastulpį, padarytą Kaune pagal dailininko Adomo Varno projektą. 1963 m. stogastulpis buvo nugriautas, o 1991 m. Kretingos muziejaus darbuotojų rūpesčiu atstatytas (projekto autorė dailininkė Lidija Skačkauskaitė-Kuklienė, meistras – tautodailininkas Raimundas Puškorius).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Genovaitė Raguotienė. Knygynai XX a. pradžios Lietuvoje. – Knygnešys. – 1990, Nr. 2, p. 42-44.
  • Genovaitė Raguotienė. Šviesi vieta Kretingoje. – Švyturys (Kretinga). – 1991, geg. 14.
  • Julius Kanarskas. Senosios Kretingos parapijos kapinės. – Liaudies kultūra. – 1995, Nr. 2, p. 34-39.
  • Šv. Pranciškaus varpelis, 1927, Nr. 4.