Mansteris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mansteris
air. Cúige Mumhan
Mansterio herbas
Valstybė Airijos vėliava Airija
Administracinis centras Korkas
Gyventojų (2022) 1 364 098[1]
Plotas 24 046 km²
Tankumas (2022) 57 žm./km²

Mansteris (angl. Munster, air. An Mhumhain) – provincija Airijos pietuose, priklausanti Airijos Respublikai[2] ir sudaryta iš – Kerio grafystės, Klario grafystės, Korko grafystės, Limeriko grafystės, Tiperario grafystės, Voterfordo grafystės. Didžiausias regiono miestas – Korkas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pavadinimas kilęs iš keltų deivės Muma. Anksčiau provincija buvo suskirstyta į šešis regionus. Viduramžiais regionai susijungė į trys karalystes. Trys karūnos simbolizuoja šias karalystes. XVI a. pirmoji anglų kolonija buvo įkurta netoli Korko. Anglijos vyriausybei XVI a. viduryje numalšinus airių sukilimus, sukilėlių žemės buvo konfiskuojamos ir perduodamos anglų kareiviams, pirkliams, valdžios pareigūnams. 1641 m. kilo naujas airių sukilimas, kurį 1652 m. Anglija numalšino, o Mansteryje įsitvirtino anglų protestantų dominuojama administracija.

1841 m. teritorijoje gyveno apie tris milijonus gyventojų. Nuo 1845 m. iki 1849 m. Airijoje išplitusio Bulvių bado metu ir, po jo sekusios emigracijos bangos, provincijos gyventojų skaičius sumažėjo per pusę.

Trisdešimčiai dienų, per Airijos pilietinį karą Mansteris buvo suformavęs nepriklausomą Mansterio respubliką, bet vėliau Airija ją vėl prisijungė.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiausias miestas Korkas – 186 239 (2002). Kiti svarbūs miestai – Limerikas, Voterfordas, Trali, Enisas ir kiti.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Provincija į Airijos biudžetą įneša 40 milijardų eurų. Svarbi bio-farmacinė pramonė.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. IRELAND: Administrative Division, citypopulation.de
  2. Mansteris. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XIV (Magdalena-México). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2008. 225 psl.