Mandinkų kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Mandinkų kalba
Mandinka
KalbamaSenegale, Malyje, Gambijoje, Gvinėjoje, Dramblio Kaulo Krantas ir kt.
Kalbančiųjų skaičius5,3 mln.
Vieta pagal kalbančiųjų skaičiųį šimtuką nepatenka.
KilmėNigerio-Kongo
 Mandžių
  Mandingų
   Mandinkų
Oficialus statusas
Oficiali kalba-
Kalbos kodai
ISO 639-3mnk
SILTSN

Mandinkų kalba – mandžių kalbų šeimos kalba, vartojama Malyje, Senegale, Gambijoje, Gvinėjoje, Dramblio Kaulo Krante, Burkina Fase, Siera Leonėje, Liberijoje, Bisau Gvinėjoje, ir Čade. Skiriamos bambarų, diulų, malinkių tarmės (kartais laikomos kalbomis). Būdinga ilgieji ir nosiniai balsiai, atvirų ir uždarų balsių poros. Vartojami lotyniški rašmenys.

Ortografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lotynų abėcėlė ir arabiška abėcėle pagrįsta rašyba yra plačiai naudojamos Mandinkų kalboje; ankstesnis yra oficialus, bet pastarasis yra plačiau panaudotas ir vyresnis. Be to, pan-Mandžių rašymo sistema, N’Ko abėcėlė, išrasta 1949 m., yra dažnai naudojama Šiaurės rytų Gvinėjoje, ir besiribojančiose bendruomenėse Dramblio Kaulo Krante ir Malyje.

Lotynų rašto versijoje yra c /ʧ/, ŋ /ŋ/, ir ñ /ɲ/ papildomos raidės; raidės v, x, z, ir q nėra naudojamos. Balsės yra kaip ispanų ar italų kalbose, ir yra dvigubintos, kad parodytų ilgį ar atskirtų žodžius, kurie yra kitaip homofonai.

Arabiškas raštas nenaudoja jokių papildomų raidžių (išskyrus, retai, papildoma balsės žymė e), bet kai kurios iš raidžių yra tariamos kitaip nei arabų kalba.

Lotynų ir arabiškos priebalsės atitinka:

Arabų ا ع ب ت ط ض ج ه ح خ د ر س ش ص ث ظ ڢ ل م ن و ي ك لا
Lotynų ('), aa, ee ('), ŋ b, p t t t c, j h h d r s s (š) s s s f l m n, ñ, ŋ w y k, g la

Raidės, išryškintos kursyvu, nėra normaliai naudojami čiabuvių mandinkų kalbos žodžiuose mandinkų. ه (h) gali taip pat būti panaudotas, kad parodytų paskutinį balsinį sustojimą, kuris nėra pažymėtas lotynų rašte. Raide ŋ lotynų rašte yra dažnai nurodoma su balsės ženklais arabiškame rašte; žr. žemiau.

Balsės atitinka (diakritiniai ženklai yra padėti virš ar po priebalse arabų rašte):

Arabų ـَ ـِ ـُ ـْ ـִ ـً ـٍ ـٌ ـَا ـِي ـُو
Lotynų a, e i, e, ee o, u (jokio balsio) e aŋ, eŋ iŋ, eeŋ, eŋ oŋ, uŋ aa ii oo, uu
Arabiškų ženklų mandinkų įvardijimas: sira tilidiŋo; sira tilidiŋo duuma; ŋoo biriŋo; sira murumuruliŋo; tambi baa duuma; sira tilindiŋo fula; sira tilindiŋo duuma fula; ŋoo biriŋo fula.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]