Malaizijos ringitas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Malaizijos ringitas
ISO 4217: MYR
Naudoja: Malaizija Malaizija
Infliacija: -2,4 %[1]
Simboliai: Banknoto: RM
Nominalai:  
Banknotai: ringitai: RM1, RM5, RM10, RM50, RM100
Monetos: senai: 5, 10, 20, 50
Spausdina: nd
Kalykla: nd
Bankas: Centrinis Malaizijos bankas
  www.bnm.gov.my

Ringitas (malaj. Ringgit) – Malaizijos nacionalinė valiuta. Vienas ringitas padalintas į 100 senų. Apyvartoje naudojami 1, 5, 10, 50 ir 100 nominalų banknotai. Visų banknotų averse pavaizduotas pirmasis vyriausiasis Malaizijos vadovas Tuanku Abdul Rahman. Reverse, priklausomai nuo nominalo, pavaizduoti architektūriniai statiniai, transporto priemonės ir kita.

Ringitus leidžia Centrinis Malaizijos bankas.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis ringitas pažodžiui reiškia „dantytas“ ir pradžioje taip buvo vadinami sidabriniai Ispanijos doleriai dantytomis briaunomis, kurie XVI-XVII a. plačiai cirkuliavo tame regione. Singapūro ir Brunėjaus doleriai Malaizijoje taip pat yra vadinami ringitais, iš čia ir kilo santrumpa RM (Ringgit Malaysia).

1975 m. rugpjūti buvo priimti oficialūs valiutos pavadinimai – ringitas ir senas. Iki tol buvo vadinami angliškai – doleris ir centas ir malajietiškai – ringitas ir senas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1967 m. birželio 12 d. centrinio banko išleisti Malaizijos doleriai pakeitė apyvartoje buvusius Britų Malajos dolerius. Naujoji valiuta buvo tų pačių nominalų, išskyrus $10 000 nominalą, ir liko tų pačių spalvų, kaip ir prieš tai buvę doleriai. Po dešimtmečio banknotai ir monetos nežymiai pasikeitė, įskaitant M$1 monetą išleistą 1967 m. XX a. paskutiniajame dešimtmetyje iš apyvartos buvo išimti M$500 ir M$1000 nominalų banknotai.

$ ar M$ ženklai iki XX a. paskutiniojo dešimtemčio nebuvo pakeisti į santrumpa RM, tačiau sutrumpinimas MYR buvo plačiai žinomas pasulyje.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Approximately 30% of goods are price-controlled (2007 est.) (The World Factbook)