Mėtiniai saldainiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mėtiniai žirneliai „Scotch mints“

Mėtinis - saldainis su vyraujančiu mėtų skoniu, kurį paprastai suteikia mentolis. Mėtų gardį gali suteikti ir mėtų eterinis aliejus.

Anglų kalboje žodžiu mint 'mėtinis' gali vadinti iš kitokius panašius saldainius. Kartais tokiems saldainiams gaminti naudoja šliaužiančiosios bruknuolės (Gaultheria procumbens) ar kitų augalų, kurie nėra mėtos, eterinius aliejus.

Lietuvoje labiausiai paplitę mėtiniai yra mėtiniai žirneliai (balti ar žali) ir mėtinės karamelės.

Didžiojoje Britanijoje populiarūs saldainiai „mint imperial“ arba „scotch mint“ - balti apvalūs žirneliai kietu apvalkalu ir gana minkštu sukramtomu vidumi. Seniau šie saldainiai būdavo rutuliukų formos, dabar išpopuliarėjo didesni, pailgi, ovoido ar diskoido formos žirneliai. Angliškas pavadinimas scotch mint atsiradęs iš tokio paties grakščiosios mėtos (Mentha ×gracilis) angliško pavadinimo.

Kieti mėtiniai žirneliai dažnai naudojami kaip kvėpavimo gaivikliai, kadangi mėtų eterinio aliejaus ar mentolo kvapas ir skonis ilgai lieka burnoje.

Mėtiniai su pipirmėtės eteriniu aliejumi populiarūs kaip virškinimą pavalgius gerinanti priemonė. Mėtų lašai ar pipirmėčių ekstraktas iš tikrųjų buvo naudojama kaip priemonė nuo žarnyno spazmų ar kitų sutrikimų. Tai antras paaiškinimas, kodėl mėtiniai ir mėtų arbata yra populiarūs.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]