Lurdeso radioelektroninės žvalgybos centras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lurdeso radioelektroninės žvalgybos centras, LREŽC – svarbus tarybinis, o vėliau Rusijos radioelektroninės žvalgybos (radijo sekimo) centras Lurdese (pietinis Kubos sostinės Havanos priemiestis). Centras veikė 1962–2001 m. Rusijos spauda praneša, kad centras vėl ėmė veikti 2012 m. gegužės 11 d.[1]

LREŽC buvo didžiausias Rusijos Federacijos Išorinės žvalgybos tarnybos centras ne Rusijos teritorijoje. Jis buvo mažiau kaip 160 km nuo Key West salos Floridos sąsiauryje, esančios JAV teritorija. Centro teritorijos plotas 73 km².

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Centro statybos buvo pradėtos 1962 m. liepos mėnesį. 2001 m. spalio mėn, centro veikla buvo nutraukta, pastatai apleisti, o vėliau rekonstruoti, kad juose būtų įkurtas Informacijos mokslų universitetas.

Šaltojo karo įkarštį centre dirbo virš 1500 KGB, GRU, Kubos DGI (žvalgybos direktorato), kitų Varšuvos sutarties valstybių žvalgybų technikų, inžinierių, operatyvininkų. 2000 m. buvo pranešimų, kad Kinija pasirašė sutartį su Kuba dėl centro panaudojimo Kinijos žvalgybos reikalams.

Centras ne sykį buvo modernizuotas. Jisai galėdavo perimti signalus iš JAV palydovinio ryšio, antžeminių telekomunikacinių kabelių, NASA skrydžio valdymo centro Floridoje ryšių sistemos ir t. t. 1993 m. Kubos gynybos ministras Raulis Kastras pareiškė, kad Rusija apie 75% žvalgybinių duomenų surenka naudodama Lurdeso centrą.[2].

Potarybinis laikotarpis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XX a. 10-tą dešimtmetį bazėje nuolat buvo apie tūkstantį Rusijos specialistų. RF kasmet išleisdavo virš 20 mlrd. rublių centro išlaikymui.

10-tą dešimtmetį Rusija suabejojo ar verta palaikyti karines bazes užsienyje. Dėl 1998 m. krizės bei lėto ekonomikos augimo 2000–2001 m. 2001 m. spalio 17 d. Rusijos prezidentas V. Putinas pareiškė apie Lurdeso centro uždarymą.

Vėliau, kartu su Lurdeso centru buvo uždaryta ir Rusijos karinė bazė Kamrane (Vietnamas).

Po 2004 m. pablogėjus Rusijos santykiams su JAV Rusijos vadovybė galvojo atnaujinti centro veiklą Lurdese, bet toks sprendimas tada nebuvo priimtas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]