Luidžis Galvanis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Luigi Alyisio Galvani
Luigi Alyisio Galvani
Gimė 1737 m. rugsėjo 9 d.
Bolonija, Italija
Mirė 1798 m. gruodžio 4 d.
Bolonija, Italija
Gyven. vieta Italija
Tautybė italas
Pilietybė italų
Sritis medicina
Įstaigos Bolonijos universitetas
Alma mater Bolonijos medicinos mokykla
Žinomas už bioelektronika,
gyvūnų elektronika

Luigi Alyisio Galvani (1737 m. rugsėjo 9 d. - 1798 m. gruodžio 4 d.) buvo žymus Italijos psichiatras ir fizikas, kuris visą savo gyvenimą praleido Bolonijoje. 1791 m. jis atrado, kad negyvos varlės kojų raumenys reaguoja per juos perleidus elektros srovę. Tai buvo vienas pirmųjų bioelektronikos tyrimų pasaulyje. Šioje srityje iki šiol yra tiriami nervinės sistemos elektronikos signalai.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galvanis vaikystėje norėjo būti kunigu, tačiau jo tėvas jį išleido į medicinos mokyklą, tad jis tapo mokslininku. 1762 m. Bolonijos universitete jis pradėjo dėstyti anatomiją. 1764 m. jis vedė universiteto profesoriaus dukterį Lucia Galleazzi, o 1772 m. tapo universiteto prezidentu.

Darydamas eksperimentus su elektros statine iškrova Galvanis atrado, kad prilietus ja negyvos varlės kojas, raumenys pradeda judėti. Tokiu būdu jis prisidėjo prie bioelektronikos atradimo. Įelektrintų raumenų judėjimą Galvanis pavadino gyvūnų elektra. Šis fenomenas tuo metu oficialiai vadinosi galvanacija, o šiais laikais vadinamas elektrofiziologija.

Galvanis ir jo kolegos Alessandro Volta tyrimai netrukus privedė prie baterijos atradimo. Tačiau Galvanis liko prie savo tyrimų ir elektrą siejo tik su gyvu organizmu. Jis tikėjo, kad gyvūnų elektrą sukelia jų raumenys.

Pagerbimas Bolonijoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Galvanio gimtajame Bolonijos mieste priešais senovinį Bolonijos universiteto pastatą stovi paminklas mokslininkui. Ant Galvanio gimtųjų namų fasado yra pakabinta iškaba su italų ir lotynų kalbų užrašu: NATO ACCOLSI GALVANI E PIANSI ESTINTO. PER LUI FU L'UNO ALL'ALTRO POLO AVVINTO - GALVANUM EXCEPI NATUM LUXIQUE PEREMPTUM CUIUS AB INVENTO IUNCTUS UTERQUE POLUS (aš sulaukiau Galvani gimimo; aš verkiau jo mirties / jis laikė abu elektros polius).


Minėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]