Listrozauras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lystrosaurus

Lystrosaurus georgi
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
( Animalia)
Tipas: Chordiniai
( Chordata)
Klasė: Synapsida
( Synapsida)
Būrys: Therapsida
( Therapsida)
Šeima: Lystrosauridae
( Lystrosauridae)
Gentis: Listrozauras
( Lystrosaurus)

Listrozauras (Lystrosaurus) yra ankstyvojo triaso dicinodontas. Listozaurai buvo vieni iš nedaugelio dicinodontų išlikusių po Permo-Triaso masinio rūšių išmirimo. Nuo kitų dicinodontų skiriasi aukšta patrumpinta kaukole su į viršų iškeltomis akimis ir šnervėmis. Kaip ir pas daugelį kitų dicinodontų, iš visų dantų listozaurai teturėjo tik du viršutinius kaplius. Kojos trumpios ir masyvios.

Lystrosaurus mccaigi

Ilgą laiką manyta, kad listozaurai buvo pusiau vandens gyventojai, panašiai kaip begemotai. Dabar manoma, kad jie gyveno ankstyvojo triaso pusdykumėse ir kapliais kasėsi maistą (greičiausiai augalų šaknis) iš žemės. Pirmosios listozaurų fosilijos buvo rastos Pietų Afrikoje XIX a. šeštajame dešimtmetyje.

Dabar žinoma, kad listozaurai triaso pradžioje buvo paplitę visoje Pangėjoje. Jie buvo dominuojantys šios epochos žolėdžiai. jų kaulų rasta Antarktidoje, Rusijos šiaurėje, taip pat Kinijoje ir Indijoje.

Iš viso aprašyta 13-14 rūšių. Kaukolės ilgis skirtingų rūšių yra tarp 12 ir 40 cm, kūno ilgis galėjo siekti 2 m. Listozaurai yra galimi stambių triaso dicinodontų kanemeirijų protėviai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]