Lietuvos statistikos departamentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Lietuvos statistikos departamento būstinė Gedimino prospekte, Vilniuje.

Lietuvos statistikos departamentasLietuvos Respublikos Vyriausybės įstaiga, dalyvaujanti formuojant valstybės politiką finansų ministrui priskirtoje statistikos valdymo srityje ir ją įgyvendinanti bei koordinuojanti šalies oficialiosios statistikos rengimą.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos statistikos departamentas rengia daugiau nei 60 procentų šalies oficialiosios statistikos, teikia ją visuomenei, valstybės institucijoms, Eurostatui, tarptautinėms organizacijoms. Apie 86 procentai Lietuvos statistikos departamento atliekamų statistikos darbų yra priskiriami Europos statistikai, jie vykdomi įgyvendinant ES statistikos teisės aktus arba atliekami remiantis ES valstybių narių džentelmeniškais susitarimais.[1]

Statistinė informacija, parengta pagal Oficialiosios statistikos darbų programą, yra prieinama ir nemokamai teikiama visiems besidomintiems šalies ekonomikos ir visuomenės raida.

Prie Statistikos departamento nuo 1994 m. veikia Statistikos taryba – patariamoji Statistikos departamento institucija. Ji nagrinėja svarbiausius statistikos organizavimo ir metodologijos klausimus, svarsto surašymų, statistinių registrų, svarbiausių tyrimų metodologijos principus bei statistikos darbų programas, pagrindinius statistinių tyrimų rezultatus, duomenų apsaugos, statistinės informacijos pateikimo valstybės institucijoms ir skelbimo visuomenei klausimus, rengia išvadas, teikia siūlymus Statistikos departamentui.

Oficialiosios statistikos portalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Oficialiosios statistikos portalas yra įrankis, sukurtas pateikti šalies statistiką. Portale pateikiamos teminės lentelės ir grafikai sukurti, naudojantis Oficialiosios statistikos duomenimis ir atvaizduojantys svarbiausius šalies rodiklius. Portale pateikiami Lietuvos statistikos departamento ir kitų oficialiosios statistikos rengėjų parengti rodikliai. Taip pat pranešimai žiniasklaidai, statistinių duomenų atnaujinimo kalendorius, vaizdo pranešimai ir pan.

Oficialiosios statistikos portale taip pat įmanoma tyrinėti ir regioninę statistiką surinktą įvairių tyrimų, bei kas dešimt metų vykstančių gyventojų surašymų metu. Ši priemonė įgalina vartotojus atvaizduoti Lietuvos statistikos duomenų bazės informaciją ant Lietuvos žemėlapio. Interaktyvusis atlasas naudoja rodiklius, kurie surinkti atsižvelgiant ir į apskričių ar savivaldybių dimensiją, o detalioji statistika leidžia pamatyti duomenis namų ūkių tikslumu. Pastarojo įrankio informacija yra surinkta visuotinio gyventojų surašymo metu, tad yra geografiškai tikslesnė. [2]

Valstybės duomenų valdysenos informacinė sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 2020 m. pabaigos Lietuvos statistikos departamentui Vyriausybės nutarimu pavesta valdyti Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemą (VDV IS). Šios sistemos tikslas – gatavos duomenų valdymo platformos pagrindu sukurti bendrą erdvę, kurioje būtų apimtas visas duomenų valdymo ciklas ir užtikrintas duomenų prieinamumas valstybės reikmėms, efektyvūs mainai tarp institucijų ir dalijimasis su verslu bei mokslu, kuriant bendrąjį gėrį.

Naujai diegiama VDV IS leidžia apdoroti įvairaus formato didelės apimties duomenis, o tai įgalina sprendimų priėmėjus greičiau reaguoti į situaciją.[3]

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2011 m. liepos 1 d. panaikintos 5 teritorinės statistikos valdybos (savarankiški juridiniai vienetai), jas reorganizavus į struktūrinius Lietuvos statistikos departamento padalinius – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių duomenų parengimo skyrius.

2012 m. gruodžio 1 d. įsteigtas Valdžios sektoriaus finansų statistikos skyrius, siekiant sustiprinti šios srities statistikos rengimą ir įgyvendinti padidėjus reikalavimams valdžios sektoriaus statistikos kokybei. Skyrius įsteigtas Nacionalinių sąskaitų skyrių išskaidant į du – Nacionalinių sąskaitų ir Valdžios sektoriaus finansų statistikos – skyrius, ir panaikinant Finansinių paslaugų statistikos skyrių, jo funkcijas perduodant Nacionalinių sąskaitų, Įmonių, Užsienio prekybos statistikos skyriams. Šis struktūrinis pertvarkymas atliktas nedidinant pareigybių skaičiaus, o perskirstant skyrių uždavinius ir funkcijas.

Nuo 2018 m. lapkričio 15 d. įsigaliojo nauja Lietuvos statistikos departamento administracijos struktūra. Įvykdžius struktūrinius pertvarkymus ir perskirsčius funkcijas vietoje 37 struktūrinių padalinių (skyrių) yra įsteigti 32. Vadovaujančių darbuotojų pareigybių skaičius sumažintas 43 pareigybėmis.

2020 m. Lietuvos statistikos departamente buvo atlikti struktūriniai pertvarkymai. Taip pat pertvarkytas duomenų surinkimo ir parengimo procesas – penki duomenų parengimo skyriai sujungti į vieną, panaikintos nutolusios darbo vietos Klaipėdoje ir Panevėžyje, nuo 2021 m. atsisakoma statistinių ataskaitų surinkimo teritoriniu principu – jis pakeičiamas statistinių ataskaitų surinkimu pagal statistikos sritis ir ataskaitas.

Direktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]