Lhasa de Sela

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Lhasa de Sela

Lhasa Štutgarte, 2005 m. liepos mėn.
Biografija
Dar žinomaLhasa
Gimė1972 m. rugsėjo 27 d., Big Indiano kaime, Niujorko valstijoje, JAV
Mirė2010 m. sausio 1 d. (37 metai), Monrealyje, Kvebeko provincijoje, Kanadoje
ŽanraiAlternatyvus rokas, Folkloras, World muzika
Kūrinių kalbosispanų, anglų, prancūzų
VeiklaDainininkė, Dainų autorė
Aktyvumo metai1985-2009
Įrašų kompanijaAudiogram
Svetainėhttp://www.lhasadesela.com/

Lhasa de Sela (1972 m. rugsėjo 27 d. – 2010 m. sausio 1 d.), taip pat žinoma kaip Lhasa, iš Jungtinių Amerikos Valstijų kilusi dainininkė ir dainų autorė, augusi Meksikoje ir JAV, o vėliau gyvenusi Kanadoje ir Prancūzijoje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lhasa gimė Big Indiano kaime Niujorko valstijoje. Jos tėvas meksikietis – ispanų kalbos dėstytojas Alex Sela, motina – libaniečių-žydų-amerikiečių kilmės fotografė ir aktorė Alexandra Karam.[1] Savo pirmuosius dešimt metų būsimoji dainininkė praleido klajodama po JAV ir Meksiką perdirbtu mokykliniu autobusu kartu su savo tėvais, broliais ir seserimis, kuriuos motina mokė namuose.

Pradėjo dainuoti būdama trylikos metų graikų kavinėje San Franciske. Sulaukusi devyniolikos metų persikėlė į Monrealį ir penkerius metus dainavo baruose. Ten susipažino su Yves Desrosiers ir su juo bendradarbiaudama parengė medžiagą, kuri vėliau buvo įrašyta jos pirmajame albume La Llorona, išleistame 1997 m. Šį albumą sudaro tradicinių Lotynų Amerikos dainų ir originalių dainų derinys, jame jaučiama stipri Meksikos muzikos, klezmer muzikos, Rytų Europos čigonų muzikos, Vidurio Rytų muzikos ir alternatyvaus roko įtaka. Albumą išleido nepriklausoma Kanados įrašų kompanija Audiogram Monrealyje. Jis susilaukė didelės sėkmės: Kanadoje ir Prancūzijoje parduota daugiau kaip 400 tūkst. albumo egzempliorių, 1997 m. Lhasa buvo apdovanota Kvebeko provincijos Félix'o prizu („Artiste québécois – musique du monde“), o 1998 m. Kanados Juno prizu geriausiam world muzikos atlikėjui.

Po kelerius metus trukusių koncertinių turų Europoje ir Šiaurės Amerikoje, Lhasa 1999 m. nutraukė dainininkės karjerą ir persikėlė į Prancūziją, kur prisijungė prie trijų savo seserų, dirbusių teatrinio cirko kompanijoje Pocheros. Galiausiai ji apsistojo Marselyje, kur vėl pradėjo kurti dainas, bendradarbiaudama su Vincent Ségal ir Cyril Atef iš grupės Bumcello. Vėliau Lhasa grįžo į Monrealį, kur bendradarbiaudama su perkusininku François Lalonde ir pianistu Jean Massicotte įrašė savo antrąjį albumą The Living Road, išleistą 2003 m. Visos albumo La Llorona dainos buvo įdainuotos ispaniškai, o The Living Road jau sudarė dainos anglų, prancūzų ir ispanų kalbomis.

Išleidus albumą The Living Road buvo surengtas dvejus metus trukęs koncertinis turas, kurio Lhasa ir jos grupė pasirodė septyniolikoje šalių. Ji kaip viešnia dalyvavo įrašant grupės Tindersticks kompoziciją Sometimes It Hurts, įtrauktą į albumą Waiting for the Moon, o vėliau kartu su Tindersticks vokalistu Stuart Staples sudainavo duetą kompozicijoje That Leaving Feeling, įtrauktoje į grupės albumą Leaving Songs. Kaip viešnia ji taip pat dalyvavo įrašant prancūzų dainininkų Arthur H ir Jérôme Minière albumus, taip pat Prancūzijos čigonų muzikos grupės Bratsch albumą. 2005 m. Lhasa buvo apdovanota BBC world muzikos prizu geriausiam Amerikos atlikėjui. Abiejų jos albumų pardavimai pasaulio mastu pasiekė beveik milijoną.

Lhasa De Sela trečiasis albumas Lhasa buvo išleistas 2009 m. balandžio mėn. Kanadoje ir Europoje.[2] Tą patį mėnesį jos balsą buvo galima išgirsti naujo Patrick Watson albumo Wooden Arms titulinėje kompozicijoje.

Mirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po 21 mėnesį trukusios kovos su krūties vėžiu Lhasa mirė 2010 m. sausio 1 d. savo namuose Monrealyje, būdama 37 metų.[3]

Diskografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • El Desierto (1997)
  • Con toda palabra (2005)
  • Rising (2009)

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lhasa de Sela's early years Archyvuota kopija 2010-01-13 iš Wayback Machine projekto.
  2. „AMG Album entry“. allmusic.com. Nuoroda tikrinta 2010 m. sausio 3 d. 
  3. „Communiqué officiel: Décès de Lhasa“. LhasadeSela.com. 2010 m. sausio 7 d. Suarchyvuotas originalas 2016-01-24. Nuoroda tikrinta 2010 m. sausio 7 d. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]