Latvijos nacionalinės istorijos muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Latvijos Nacionalinis istorijos muziejusLatvijos kultūros paveldą saugantis muziejus, įkurtas 1895 m. Latvijoje, Rygoje, Rygos pilyje.

Rygos pilis – istorinė muziejaus vieta.

Kolekcija pradėta rinkti 1868 m., kai Rygoje buvo įkurta Rygos latvių bendruomenė. Mokslo komitetas 1896 m. surengė dešimtąjį Rusijos archeologų kongresą. Priėmimo pasiruošimo metu surengta 10 ekspedicijų, surinkta daugiau nei 6 000 etnografinių eksponatų iš įvairių Latvijos vietų. 1918 m. kolekcija perleista Latvijos vyriausybei. Nuo 1920 m. kolekcija pradėta eksponuoti Rygos pilyje, o 1924 m. jais suteiktas muziejaus statusas. 1930 m. paminklosaugos taryba paskyrė saugoti archeologines radinius. Tais pačiais metais buvo surengtas antrasis Baltijos šalių archeologų kongresas. Bendradarbiaujant su kitų šalių muziejais buvo eksponuojami baltų priešistorės radiniai. XX a. 4-ojo dešimtmečio pabaigoje jame jau buvo per 150 tūkst. eksponatų. XX a. vokiečių ir rusų okupacijos metu daug eksponatų buvo išvežta ar sunaikinta.

Jame yra daugiau nei 1 mln. eksponatų.[1] Archeologiniai daiktai datuojami nuo 9000 m. p. m. e. iki XVIII a. Jų per 400 tūkst. Muziejuje eksponuojami 150 originalių senovės kostiumų kopijų atkurtų iš VIII a.–XIII a. archeologijos radinių. Etnografinių daiktų sukaupta apie 84 tūkst., numizmatikos – apie 160 tūkst. Monetos datuojamos muo 400 m. p. m. e., banknotai – nuo XVII a. Istorijos kolekciją sudaro 273 tūkst. eksponatų.

Nuo 2014 m. gegužės pagrindinė eksponavimo vieta laikinai buvo perkelta į Laisvės bulvarą (Brīvības bulvāris), trijų aukštų 1875 m. pastatytą pastatą netoli Laisvės paminklo. Muziejus į savo patalpas turi grįžti baigus Rygos pilies rekonstrukcijos ir restauravimo darbus.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „History of the Museum ← National History Museum of Latvia“. lnvm.lv (anglų). Nuoroda tikrinta 2018-11-13. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]