Lėnas (teritorija)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Suomijos lėnai 2009 m.

Lėnas (norv. len, šved. län, suom. lääni), dar žinomas kaip grafystė – administracinis teritorinis vienetas, naudotas keliose Skandinavijos valstybėse. Šiuo metu naudojamas tik Švedijoje.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabartiniai Švedijos lėnai

Lėnai, kaip stambus administracinis vienetas, apjungiantis smulkesnius (syssel) pradėti naudoti Danijos karalystėje. XIV a. pradžioje juos, kaip stambiausią administracinį vienetą įdiegė ir Norvegija (ji buvo dalinama į 4 lėnus). 1660 m. Danijoje, o 1662 m. Norvegijoje (kuri tuo metu sudarė uniją su Danija) lėnai pervardinti amtais ir po to niekada neatkurti.

1634 m. lėnus įdiegė Švedija, kuri modernizavo savo administracinę sistemą ir jais pakeitė tradicines provincijas. Kadangi Švedija valdė ir Suomiją, lėnų sistema apėmė ir Suomijos teritorijas. Suomiją valdant Rusijai, lėnai buvo vadinami gubernijomis. 1917 m. Suomijai iškovojus nepriklausomybę, ji turėjo 8 lėnus, kurių skaičius iki 1998 m. išaugo iki 12. Reformos metu jų skaičius sumažintas iki 5. Suomijos lėnai galutinai panaikinti 2010 m.

Šiuo metu Švedijoje lėnai egzistuoja kartu su istoriniais administraciniais vienetais – provincijomis. Yra 21 lėnas. Pagal Europos Sąjungos Teritorinių statistinių vienetų nomenklatūrą priskiriami NUTS 3 lygmeniui. Kiekvienas lėnas dar suskirstytas į komunas, kurių šiuo metu suskaičiuojama 290.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]