Kubo dvigubinimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vienetinis kubas (kraštinė = 1) ir kubas su dvigubu tūriu (kraštinė = = 1.2599210498948732...)

Kubo dvigubinimas – dvigubai didesnio tūrio kubo brėžimas duotam kubui. Ši problema yra viena iš trijų klasikinių brėžimo uždavinių, kitos dvi yra kampo trisekcija ir skritulio kvadratūra.

Kubo dvigubinimo neišsprendžiamumą 1837 m. įrodė prancūzų inžinierius ir matematikas Pjeras Vancelis (Pierre Wantzel),[1] parodydamas, kad skaičiaus 2 kubinė šaknis yra nenubraižoma liniuote ir skriestuvu.

Kubo dvigubinimą atlikti įmanoma naudojant papildomas priemones, pavyzdžiui, graduotą liniuotę ir skriestuvą arba specialias kreives.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak senovės legendos Delo saloje kilo dievo Apolono paskleista maro epidemija ir salos gyventojai kreipėsi į Delfų orakulą.[2] Šis jiems pasakė, kad norint sustabdyti marą reikia padvigubinti šventovės altorių, kuris buvo kubo formos. Delo gyventojai pastatė antrą kubą ir uždėjo jį ant pirmojo, tačiau epidemija nesiliovė. Po antro kreipimosi į orakulą, šis paaiškino, kad altorius turi būti kaip vienas kubas. Ir nuo tada geriausi senovės matematikai sprendė šią Delo problemą.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]